Taraba hodnotí pracovnú misiu v Keni ako veľmi úspešnú
Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba absolvoval počas pracovnej cesty do Kene sériu dôležitých rozhovorov na najvyššej úrovni. Rokoval so zástupkyňou generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov a generálnou riaditeľkou Úradovne OSN v Nairobi Zainab Hawa Banguraovou, prezidentom Kene Williamom Rutom, premiérom Rwandy Édouardom Ngirentem a predstaviteľom Programu OSN pre ľudské sídla UN Habitat Michalom Mlynárom. Taraba zároveň odovzdal Keni humanitárnu pomoc, na základe splnomocnenia ministra obrany SR Roberta Kaliňáka asistoval pri podpise dohody o kybernetickej bezpečnosti a vyrokoval s predstaviteľmi Kene a Rwandy dohodu o vojenskej spolupráci, ktorú by malo Slovensko podpísať v blízkej budúcnosti. Na záver pracovnej cesty sa vicepremiér Taraba zúčastnil Environmentálneho zasadnutia Organizácie Spojených národov pre životné prostredie UNEA-6 v Nairobi.
„Afrika už dávno nie je len o chorobách, chudobe a negramotnosti. Niektoré krajiny napredujú obrovským tempom. Je chybou, že slovenskí politici do týchto štátov častejšie nechodili a nevyužívajú obrovský potenciál, ktorý máme. Nie sme koloniálna veľmoc, nemáme koloniálnu minulosť a ani postranné úmysly. Obrovský záujem štátnych a lokálnych médií, ktoré mapovali každý deň moju návštevu potvrdzuje, že sme priatelia a treba to využiť v prospech našej spolupráce,“ zdôraznil Taraba.
Podpredseda vlády absolvoval bilaterálne stretnutie s prezidentom Kene Williamom Rutom, kde zadefinovali vzájomnú spoluprácu v oblasti kybernetickej bezpečnosti či užšej ekonomickej podpory a rozvoja všeobecne prospešných projektov. „Bolo mi cťou, že prezident Ruto ma prijal vo svojom paláci a stretnutie nebolo formálne, ale vyslovene priateľské. Myslím si, že táto návšteva bola veľmi úspešná,“ uzavrel Taraba.
Vicepremiér odovzdal so svojou delegáciou humanitárnu pomoc generálnemu tajomníkovi Kenského Červeného kríža Ahmedovi Idrisovi. Humanitárnu potravinovú a materiálnu pomoc bude Kenský Červený kríž distribuovať cieľovej komunite žijúcej v povodí rieky Tana, kde bolo v dôsledku minuloročných ničivých záplav zasiahnutých viac ako 750-tisíc ľudí, pričom viac ako 140-tisíc muselo byť vysídlených.