Efektívne vyhlasovanie mimoriadnych situácií s medveďom hnedým urýchli a zjednoduší ochranu zdravia a majetku ľudí
Ministerstvo životného prostredia usmerňuje okresné úrady, štátnych ochranárov aj správy národných parkov ako postupovať v zmysle novej legislatívy pri vyhlasovaní mimoriadnych situácií v dôsledku čoraz častejších stretov medveďa s človekom v blízkosti ľudských obydlí. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informovali štátni tajomníci envirorezortu Filip Kuffa a Gabriela Matečná spolu s predstaviteľmi štátnych ochranárov a poľovníkov.
Podľa štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Filipa Kuffu je aktuálna situácia s populáciou medveďa hnedého kritická a v dôsledku nekompetentných rozhodnutí predchádzajúcich vlád sú ohrozené ľudské životy. „Prirodzený areál výskytu medveďa je nasýtený, a medvede sa rozširujú aj do oblastí mimo prirodzeného areálu. Preto sme presadili legislatívnu zmenu, ktorá zjednoduší postup pri eliminácii problémových medveďov. A v tejto súvislosti v súčasnosti usmerňujeme všetky kľúčové subjekty pri aplikácii novely zákona o civilnej ochrane obyvateľstva, ako aj zákona o ochrane prírody a krajiny,“ zdôraznil Filip Kuffa.
Mimoriadnu situáciu budú v zmysle novej legislatívy spravidla vyhlasovať okresné úrady na základe žiadostí dotknutých miest a obcí, v ktorých katastroch vznikla mimoriadna udalosť v súvislosti s výskytom problémových medveďov. „Ak mimoriadna udalosť vznikne výlučne v katastrálnom území jedného mesta alebo obce, mimoriadnu situáciu môže vyhlásiť priamo aj dotknuté mesto či obec. Taktiež môže nastať situácia, že budú dotknuté 2 a viaceré okresy, v takom prípade bude mimoriadnu situáciu vyhlasovať okresný úrad v sídle kraja,“ vysvetlila štátna tajomníčka envirorezortu Gabriela Matečná.
Užívatelia poľovných revírov budú môcť žiadať o povolenie výnimky z druhovej ochrany na usmrtenie medveďov na základe odporúčania krízového štábu. V lokalitách, v ktorých je opakovane zaznamenávaný výskyt medveďov, ktorí ohrozujú obyvateľov dotknutých obcí a návštevníkov prírody, bude vymedzená zóna, v ktorej ich bude možné loviť. V týchto zónach bude zakázané vykladať na vnadiská akúkoľvek potravu, čím sa vylúči lákanie jedincov tejto šelmy do predmetných zón. Žiadosť o povolenie výnimky z druhovej ochrany na usmrtenie medveďa hnedého bude obsahovať napr. údaje o počte problémových jedincov tejto šelmy, mapový podklad so zakreslením hraníc katastrálneho územia a navrhovanej časti revíru, v ktorej bude možné lov realizovať. Rovnako aj navrhovaný počet jedincov, ktorý bude možné odloviť. Ministerstvo následne vyhodnotí doručené podklady a rozhodne o povolení výnimky.
Postup pri vyhlasovaní mimoriadnych situácií s medveďom hnedým je podľa Matečnej výsledkom dohody odborníkov z rezortov životného prostredia, vnútra, pôdohospodárstva, ako aj štátnych ochranárov a poľovníkov. Riaditeľ Slovenskej poľovníckej komory Imrich Šuba doplnil, že predošlé vlády úplne ignorovali komunikáciu a názory poľovníckej obce pri manažmente medveďa hnedého. „Ochranu živočícha, aj keď zákonom chráneného, povýšili nad ochranu ľudského života. Som rád, že dnes si už dokážu sadnúť za jeden stôl ochranári aj poľovníci a prinášať riešenia, ktoré ochránia ľudí, ich majetok a rovnako prispejú k zachovaniu zdravej populácie medveďa na Slovensku,“ dodal Šuba.
Celkové počty ulovených jedincov bude evidovať Štátna ochrany prírody SR. Povinnosť nahlasovať jej ulovených jedincov budú mať aj správy národných parkov. Okrem samotného počtu ulovených jedincov budú štátni ochranári evidovať aj DNA vzorky jedincov či GPS súradnice miesta ulovenia. Podľa generálneho riaditeľa ŠOP SR Štefana Kysela evidujú štátni ochranári v prvom polroku 2024 vyše 800 hlásení o výskyte medveďa. „Aj preto sme spustili od 15. júla činnosť operačného strediska s novým telefónnym číslom – 18 081 na zefektívnenie nahlasovania rizík. Číslo bude slúžiť 24 hodín, sedem dní v týždni pre nahlasovanie nebezpečných situácií s možným vznikom rizika, pre nahlasovanie škôd, ako aj nahlasovanie útokov v súvislosti s medveďom hnedým,“ uzavrel Kysel.