Taraba: Toxické PCB sudy zlikvidujeme do konca tohto roka
Verejné obstarávanie na zneškodnenie 150-tich sudov s obsahom toxických PCB látok uložených v špeciálnych kontajneroch vyhlási envirorezort v priebehu najbližších týždňov. Rovnako tak sa začne s geologickým prieskumom, ktorý ukáže rozsah a závažnosť znečistenia životného prostredia v areáli Chemka Strážske. Informoval o tom podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba, ktorý dnes spoločne so štátnym tajomníkom ministerstva vnútra Patrikom Krauspem a prednostom Okresného úradu Michalovce Michalom Galanom navštívil jednu z najväčších environmentálnych záťaží na Slovensku.
Podľa Tarabu je cieľom verejného obstarávania zabezpečiť zneškodnenie nebezpečných odpadov z lokalít tzv. Ošipárne a Teplárne, ktoré čakajú na odstránenie niekoľko desaťročí. „Našou najvyššou prioritou je ochrániť zdravie a životy desaťtisíce ohrozených ľudí žijúcich v blízkom okolí niekdajšieho chemického závodu v Strážskom. Bývalý minister Budaj sa k toxickým PCB sudom chodil iba fotiť, sľubovať, ale žiaden reálny krok na ich odstránenie neurobil. My sme dnes ukončili trhové konzultácie a verejné obstarávanie vyhlásime v priebehu februára. Toto neblahé toxické dedičstvo raz a navždy odstránime a ponúkneme obyvateľom zdravšiu budúcnosť,“ podčiarkol Taraba.
Úloha vyhlásiť verejné obstarávanie vyplýva aj z uznesenia, ktoré dnes schválila vláda na svojom výjazdovom rokovaní v Kamenici nad Cirochou. Podpredseda vlády tiež potvrdil, že ministerstvo zároveň vykoná geologický prieskum tejto environmentálnej záťaže. „V najbližšom období vyhlásime výzvu v rámci Programu Slovensko na prieskum a monitoring envirozáťaží, z ktorej sa bude prioritne financovať práve geologický prieskum a monitoring lokality Chemko Strážske,“ doplnil Taraba.
Zneškodnenie nebezpečných odpadov v areáli niekdajšieho chemického závodu sa uskutoční v dvoch fázach. Do konca roku 2024 má byť z lokality Ošipárne zneškodnených 150 ton nebezpečného odpadu. V druhom kole sa počíta s odstránením približne 5 000 sudov s nebezpečným PCB odpadom z tzv. Teplárne. Výsledky geologického prieskumu následne umožnia nastaviť komplexný sanačný projekt celej lokality.
Realitou podľa Tarabu zostáva, že bez dobudovania dodatočných kapacít na zneškodňovanie envirozáťaží, sa Slovensko v tomto smere nikam neposunie.