Vláda ide robiť poriadok vo vodárenských spoločnostiach a chce chrániť vodu
Vládny kabinet dnes schválil novú legislatívu z dielne Ministerstva životného prostredia SR pod vedením Tomáša Tarabu, ktorá po dlhých rokoch posilní postavenie štátu vo vodárenských spoločnostiach a zabráni ich možnému tunelovaniu. Štát získa predkupné právo na pohyby s akciami vo vodárenských spoločnostiach po obdobiu jedného roka. Rovnako sa sprehľadní financovanie vodárenských spoločností, ktoré je takmer výlučne závislé od poplatkov za regulované činnosti, ktoré platia občania.
Podľa vicepremiéra a ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu sa na Slovensku dlhé roky tolerovalo, že vodárenské spoločnosti, ktoré mali príjmy z regulovanej činnosti, spojenej s dodávkami vody, neinvestovali do vodárenskej infraštruktúry. „Investičný dlh vodárenských spoločností je viac ako 10 miliárd eur. Tieto vodárenské spoločnosti hospodáriace s peniazmi daňových poplatníkov namiesto toho, aby podporovali zmysluplné investície do obnovy vodárenskej infraštruktúry a znížili miliardový deficit, tak radšej vyťahovali peniaze na rôzne akože charitatívne činnosti. Tento zákon je o to dôležitejší, že Slovensko aj na základe poslednej žaloby EÚ za oneskorené budovanie kanalizačnej siete, musí na tento účel vyčleniť všetky prostriedky,“ zdôraznil Taraba.
Nová legislatíva zabezpečí, aby vodárenské spoločnosti, ktorých akcionármi sú obce a mestá, využívali finančné prostriedky získané z regulovaných činností výlučne na činnosti súvisiace s výrobou, distribúciou, prevádzkou, ale tiež údržbou či obnovou a rozvojom verejných vodovodov a verejných kanalizácií. Tieto peniaze budú striktne využívané na zabezpečenie kvalitnej a spoľahlivej dodávky vody, ako aj odvádzania odpadových vôd.
Správa NKÚ konštatuje, že štát nemal dostatočné kontrolné mechanizmy, kvôli čomu sa vytvoril veľký priestor na ovládnutie kritickej infraštruktúry, ktorá distribuuje vodu do slovenských domácností. „Prístup predošlých vlád k vode, ako jedného z najväčšieho bohatstva Slovenska, bol doslova hanebný. Ja však obhajujem verejný záujem a je mojou povinnosťou konať,“ podčiarkol Taraba.
„Som rád, že vláda prináša prvé praktické legislatívne riešenia rizík, ktoré odhalil náš ostatný prierezový audit vo vybraných vodárenských spoločnostiach. Dnes bezpochyby potrebujeme lepšiu kontrolu celého vodárenského segmentu, spravodlivejšiu reguláciu a taktiež cielené investície do už existujúcej vodovodnej či kanalizačnej infraštruktúry,“ konštatuje predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy. Ten zároveň dodáva, že kontrolórmi popísané riziká môže štát riešiť iba v prípade, že má jasnú dlhodobo udržateľnú stratégiu, procesy riadenia sú kontrolovateľné a vláda garantuje zdroje na zníženie niekoľkomiliardového deficitu. „Bez riešenia týchto výziev by hrozil v blízkej dobe kolaps kritickej vodárenskej infraštruktúry a boli by ohrozené dodávky pitnej vody do slovenských domácností,“ uzatvára predseda kontrolného úradu.
Nová právna úprava, ktorú dnes schválila vláda SR, preto zavádza predkupné právo štátu na pohyby s akciami vo vodárenských spoločnostiach. Verejný záujem, tak bude mať prednosť pred obchodnými záujmami samotných právnických osôb, ktoré sú vlastníkmi verejného vodovodu alebo verejnej kanalizácie.