Parlament schválil Tarabovu novelu EIA, ktorá umožní dynamický rozvoj Slovenska aj rešpektovanie európskych záväzkov
Poslanci parlamentu definitívne schválili novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ktorej iniciátorom bol vicepremiér a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba. Vďaka schválenej legislatíve sa zrýchlia a zjednodušia procesy environmentálneho posudzovania prostredníctvom zníženia procesnej náročnosti a zvýšením požiadaviek na odbornosť. Novela zákona EIA zároveň umožní splniť jeden z míľnikov Plánu obnovy a odolnosti SR v súvislosti s krajinným plánovaním. Za návrh zákona hlasovalo 76 poslancov parlamentu.
Vicepremiér a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba konzultoval novú legislatívu aj s predstaviteľmi EÚ. „Práve na jej odporúčania, ktoré prišli dva dni po schválení novely zákona v parlamente v septembri 2024, som odporučil pánovi prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu vrátiť vládny návrh zákona naspäť do parlamentu a zapracovať návrhy Európskej komisie. Oceňujem konštruktívny prístup pána prezidenta SR aj odborné rokovania s EK, kde sme si vyjasnili všetky pripomienky. Aj vďaka nim začneme na Slovensku uplatňovať v procesoch EIA rovnaké pravidlá, ako má Nemecko alebo Rakúsko,“ podčiarkol Taraba.
Schválená legislatíva reaguje aj na krajinné plánovanie, ktoré je jedným z míľnikov Plánu obnovy a odolnosti SR. „Novou právnou úpravou novelizujeme zákon o územnom plánovaní, ktorý zabezpečí dôslednejší proces postavenia krajiny, jej ochrany a tvorby v územnoplánovacích dokumentoch tak, aby boli dodržané všetky záväzky a zároveň nebolo ohrozené využívanie prostriedkov z plánu obnovy,“ zdôraznil Taraba.
Právna úprava prináša nové pravidlá EIA, ktoré pomôžu Slovensku vymaniť sa z najhoršieho miesta na podnikanie v rámci celej EÚ. Nová legislatíva zároveň obmedzuje priestor na byrokratické prieťahy súvisiace so svojvôľou úradníkov a v niektorých prípadoch zvyšuje limity na posudzovanie vplyvov niektorých činností na životné prostredie.
Nová legislatíva v tejto súvislosti odstraňuje tzv. goldplating, teda uplatňovanie prísnejších pravidiel ako požaduje samotná Európska únia. „Práve tieto konania, ktoré trvajú v iných európskych krajinách 180 dní, tak na Slovensku trvali často 400 či 500 dní, čo doslova likvidovalo záujem zahraničných firiem o investície v rámci našej krajiny. Tieto zbytočné prieťahy sa definitívne skončia,“ vysvetlil Taraba.
Novela zákona aj naďalej garantuje účasť verejnosti v rozsahu definovanom európskou legislatívou a Aarhuským dohovorom.
Schválenie novej legislatívy poslancami Národnej rady Slovenskej republiky je kľúčovým bodom programového vyhlásenia Vlády SR a je zároveň predpokladom pre základnú konkurencieschopnosť Slovenska v Európskej únii.
„Dnešné hlasovanie koaličných poslancov je jasným potvrdením toho, že nám spoločne záleží na blahu, prosperite občanov Slovenskej republiky, že chceme napĺňať záväzky Slovenskej republiky pri ochrane životného prostredia. No rovnako nám záleží na dynamickom rozvoji Slovenska, ako predpokladu tvorby hodnôt a vyššieho životného štandardu,” uzavrel Taraba.