Taraba s Takáčom rokovali o výsadbe nových lesov
Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba spoločne s ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richardom Takáčom začali spoluprácu, ktorá prinesie úžitok ochrane a obnove lesov, pôdy a prírody. Oba rezorty sa zhodli na potrebe schválenia národného programu výsadby lesov, ktorý bude reagovať na ich dramaticky sa zhoršujúci stav, spôsobený prestárnutosťou prevažne smrekových porastov a rokmi neriešenej lykožrútovej kalamity.
Podľa vicepremiéra a ministra životného prostredia Tomáša Tarabu Slovensko aj po vzore Českej republiky musí začať s masívnou výsadbou vhodnej štruktúry zmiešaných lesov, ak si chceme udržať prírodné zdroje vitálne. „Aj medzinárodné inštitúcie jasne dokazujú: slovenské lesy sú prestárnuté a choré. Ich vitalita, schopnosť zachytávať CO₂ zásadne klesá. Nastal čas tomuto problému, ktorý musí trápiť všetkých Slovákov, čeliť. A riešením je pristúpiť k politike výsadby správnej odolnej skladby lesov. Zdroje na to zoženieme," zdôraznil Taraba.
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč doplnil, že podpora pôdohospodárstva je kľúčová pre súčasnú vládu. „Dnes sme však dôkazom toho, že starostlivosť a ochrana môžu ísť ruka v ruke. Po rokoch „bojov” medzi rezortmi je tu spoločná reč a hľadanie najlepších riešení pre vidiek a poľnohospodárstvo. Jedným z príkladov je aj pomoc, ktorú poskytli Lesy SR národným parkom pri plnení cieľov plánu obnovy, ako aj hľadanie riešení pri zvýšení využívania zachytávania CO₂ v poľnohospodárstve," vyhlásil Takáč.
Ministri sa rovnako počas rokovania venovali otázkam spolupráce oboch rezortov pri rozširovaní a obnove melioračných kanálov, ktoré sú podľa ministra Takáča po desaťročiach ich neobnovovania v de facto nefungujúcom až neexistujúcom stave.
Minister Taraba v tejto súvislosti prehlásil, že potom, čo Envirofond obmedzil pod jeho vedením dotovanie mimovládok, vytvára sa priestor pre podporu projektov, z ktorých budú mať úžitok aj projekty širšej ochrany prírody.