Slovenská republika v otázke zmeny klímy patrí medzi najzodpovednejšie krajiny v regióne
Informácie o údajnom slovenskom presadzovaní nízkych ambícií EÚ počas samitu v Luxemburgu sa nezakladajú na pravde
Nielen na sociálnych sieťach sa šíri nesprávna informácia, že na piatkovom samite v Luxemburgu skupina štátov (vrátane Slovenskej republiky), presadila nižšie ambície Európskej únie v boji proti zmene klímy. Ide o nepravdivú informáciu.
Predovšetkým v piatok na stretnutí ministrov životného prostredia EÚ nedošlo k zníženiu ambícií Európskej únie. Rozhodnutia o záväzkoch EÚ sa prijímajú na úrovni prezidentov a šéfov vlád, nie na úrovni ministrov.
Navyše, Slovensko nepatrí medzi krajiny, ktoré by „podkopávali úsilie o aktívnejšiu ochranu klímy“. Práve naopak Slovenská republika patrí medzi najzodpovednejšie krajiny vo svojom regióne a v rámci EÚ posledné 4 roky podporuje práve maximálne možné medzinárodné ambície. Nič na tom nezmenilo ani rokovanie Rady ministrov pre životné prostredie v Luxemburgu, ktoré sa uskutočnilo piatok.
Netýka sa to len deklarácií cieľov, ale aj konkrétnych krokov na Slovensku. Veľkým posunom je aj Envirostratégia 2030 a transformácia uhoľného regiónu Hornej Nitry. Vďaka tomu sa Slovensko napríklad mohlo na minulotýždňovom klimatickom samite v New Yorku pridať ku aliancii krajín, ktoré nebudú podporovať uhlie.
Pre Slovensko bude kľúčová takzvaná Nízkouhlíková stratégia do roku 2030, s výhľadom do roku 2050, na ktorej odborníci envirorezortu pracujú so Svetovou bankou. Práve nízkouhlíková stratégia bude kľúčom k slovenskej klimatickej politike, pretože prinesie konkrétne návrhy opatrení, čísla a údaje. A podľa nich bude možné nastaviť ďalšie kroky tak, aby Slovensko dosiahlo ambiciózne ciele v boji proti zmene klímy.