László Sólymos: Zálohovanie PET fliaš a plechoviek je opäť bližšie realite. Návrh zákona prešiel legislatívnou radou vlády
Povinné zálohovanie nápojových obalov úspešne pokračuje v naštartovanom legislatívnom procese. Skončilo medzirezortné pripomienkové konanie, aj následné rozporové konania. Dnes návrh zákona prešiel Legislatívnou radou vlády SR. Ak všetko pôjde ako má, ministerstvo životného prostredia by v druhej polovici tohto roka nový zákon predložilo vláde na schválenie.
„Som rád, že s partnermi sa nám podarilo prerokovať všetky dôležité témy. Politika otvorených dverí a konštruktívne diskusie len potvrdzujú, že máme na stole kvalitnú modernú legislatívu, ktorá výrazne zníži podiel plastového odpadu v prírode a ochráni životné prostredie,“ povedal podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos.
V rámci medzirezortného pripomienkového konania bolo k návrhu zákona doručených 421 pripomienok, z toho 263 zásadných. Nasledovali konštruktívne rokovania s partnermi a rozporové konania. Prediskutovanými témami boli napr. potreba zavedenia zálohovania, účinnosť zákona, ciele návratnosti zálohovaných obalov, vytvorenie správcu systému zálohovania a taktiež financovanie systému. Diskusie viedli k zapracovaniu pripomienok do návrhu zákona a nakoniec sa spoločne s partnermi podarilo odstrániť všetky rozpory.
Návrh zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje ešte prejde vnútrokomunitárnym pripomienkovým konaním, kde pripomienkujúcimi subjektmi sú členské štáty EÚ a Európska komisia. Konanie potrvá približne 3 mesiace. Slúži ako nástroj na predchádzanie vzniku nových prekážok voľného pohybu tovarov a služieb, ktoré by mohli vzniknúť prijatím národnej legislatívy. Následne envirorezort novú legislatívu predloží do ďalšieho legislatívneho procesu.
Za zálohovanie PET fliaš a plechoviek je dnes drvivá väčšina obyvateľov Slovenska. Vyplýva to z januárového prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnila agentúra AKO. Podľa prieskumu zálohovanie podporuje viac ako 86 % opýtaných občanov. Vítajú ho aj vodohospodári, ktorí za jeden rok vynaložili 400-tisíc eur na čistenie vodných plôch a tokov. V roku 2017 vytiahli z vodných tokov 700 ton odpadu, pričom významnou zložkou tohto objemu boli práve PET fľaše.
Najnovšie zavedenie zálohovania podporil aj Slovenský rybársku zväz. Práve ten poukázal na skutočnosť, že riečne biotopy na Slovensku sú neustále zaťažované rozpadávajúcim sa plastovým materiálom. A tento stav je nevyhnutné riešiť. Plastový odpad sa v riekach mechanicky odiera o štrk a kamene na dne, dochádza k rozpadu plastu na menšie časti, ktoré prenikajú do životného prostredia.
Podľa najnovších analýz sa na slovenský trh ročne uvedie zhruba jedna miliarda PET fliaš, pričom vyzbierať sa dokáže len približne 60 %. Podľa skúseností zo zahraničia je zavedenie zálohovania overený spôsob ako zvýšiť množstvo vyzbieraných PET fliaš nad 90 %. Legislatíva, ktorá na Slovensku zavedie zálohovanie nápojových obalov, by mala vstúpiť do platnosti od budúceho roka. Zálohovanie by sa tak reálne spustilo v roku 2022 po nastavení celého systému zálohovania, vrátane zabezpečenia vratných automatov a celkovej logistiky.