Zálohovanie PET fliaš a plechoviek v prvom čítaní parlamentu podporilo 120 poslancov
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky dnes rozhodujú o dvoch najvýznamnejších zákonoch z dielne envirorezortu v boji proti plastovému odpadu a plošným výrubom v národných parkoch – novom zákone o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje a novele zákona o ochrane prírody a krajiny. Zákon o zálohovaní v prvom čítaní už podporilo 120 poslancov parlamentu. Na programe dňa je aj ochrana národných parkov.
„Ochrana životného prostredia celosvetovo naberá na dôležitosti. Som rád, že si to uvedomujú aj poslanci slovenského parlamentu. Potrebujeme presadiť modernú a účinnú legislatívu, ktorá zbaví prírodu plastových fliaš,“ povedal podpredseda vlády a minister životného prostredia SR László Sólymos.
Do druhého čítania v parlamente sa dostal nový zákon o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje. Za novú legislatívu, ktorá zásadným spôsobom zníži množstvo voľne pohodených nápojových PET fliaš a plechoviek zahlasovalo 120 poslancov parlamentu. V súčasnosti sa ročne uvedie na slovenský trh miliarda PET fliaš. Z toho 400 miliónov končí na skládkach, či v horšom prípade voľne pohodená v prírode, riekach či pri cestách. Vďaka zálohovaniu asi 95 % nápojových obalov skončí tam, kde patrí – v recyklačných zariadeniach. Zálohovanie by sa reálne spustilo v roku 2022, po nastavení celého systému zálohovania, vrátane zabezpečenia vratných automatov a celkovej logistiky. Ministerstvo životného prostredia zároveň spustilo na sociálnej sieti kampaň #zazalohovanie. Prostredníctvom kampane môže aj verejnosť vyjadriť svoju podporu zákonu o zálohovaní.
Dnes sa v parlamente v prvom čítaní bude hlasovať aj o novele zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá priamo v texte zakazuje plošnú ťažbu v národných parkoch a vzácnych územiach. Novela obsahuje konkrétne právomoci Štátnej ochrane prírody SR. Štátni ochranári po schválení novej legislatívy získajú silnú pozíciu pri akýchkoľvek zásahoch do vzácnych území. Podľa novej právnej úpravy bude totiž ich súhlas potrebný pri akýchkoľvek krokoch, ktoré by mohli ohroziť prírodu v národných parkoch. Či už sa to týka ťažby dreva, výkopov zeminy alebo zásahov do vodných tokov. Dnes štátni ochranári môžu výrubom zabrániť takmer výlučne v najvyššom – piatom stupni ochrany. Tie sú v národných parkoch zastúpené minimálne. Vďaka novej legislatíve by sa táto ich právomoc mala rozšíriť na viac ako 400-tisíc hektárov vzácneho územia na Slovensku, čo predstavuje takmer 10 % rozlohy Slovenska.
Prvým čítaním parlamentu prešla aj novela zákona o obchodovaní s emisnými kvótami, ktorá zapracúva európsku smernicu s cieľom nastaviť štvrté obchodovateľné obdobie 2021 - 2030 a nastaviť podmienky pre investície a nízkouhlíkové mechanizmy. Právna norma okrem iného definuje Modernizačný fond a určuje kompetencie ministerstva životného prostredia tak, aby Slovensko v najbližšom desaťročí mohlo čerpať stovky miliónov eur na investície do modernizácie energetiky a energetických systémov, zvyšovania energetickej efektívnosti, obnoviteľných zdrojov energie, ale aj podporu projektov na zabezpečenie spravodlivého prechodu uhoľných regiónov. Za zákon zahlasovalo 111 poslancov.