Inšpektori životného prostredia stopli ťažbu v Národnom parku Veľká Fatra
Podozrenie z náhodnej ťažby v biotopoch hlucháňa opäť pripomenulo význam novely zákona o ochrane prírody
Slovenská inšpekcia životného prostredia dnes začala štátny dozor v súvislosti s náhodnou ťažbou v Ľubochnianskej doline v Národnom parku Veľká Fatra. Podľa podozrení Ministerstva životného prostredia SR, Štátnej ochrany prírody SR, štátnych inšpektorov životného prostredia, či verejnosti ťažba sa vykonáva aj v biotopoch hlucháňa hôrneho. Kým štátny dozor neskonči, platí zákaz ťažby v dotknutých oblastiach. Ťažba bola realizovaná v rámci lokalít, pre ktoré Okresný úrad Ružomberok, na základe podnetu Štátnej ochrany prírody SR, vydal už 18. februára 2019 upozornenie na nebezpečenstvo zničenia biotopu hlucháňa hôrneho.
Aktuálna náhodná ťažba v Národnom parku Veľká Fatra opäť podčiarkla dôležitosť novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorú v posledných týždňoch schválila vláda SR. Nová legislatíva dáva do rúk reálne právomoci Štátnej ochrane prírody SR. A to pri náhodnej, tak pri plánovanej ťažbe v najvzácnejších lokalitách Slovenska. Štátni ochranári po schválení novely parlamentom totiž budú dávať súhlas ešte pred samotným začiatkom ťažby. Nebude preto nutné konať až po začatí výrubov.
Posilnenie ochrany prírody v národných parkoch je obzvlášť dôležité vo vzťahu k ikonickým druhom slovenských lesov, kam patrí aj hlucháň hôrny. Za posledné tri roky zelený rezort prijal viacero konkrétnych opatrení. V roku 2018 okrem Programu záchrany hlucháňa hôrneho na Slovensku pribudlo celkovo 1262 hektárov bezzásahového územia práve pre tento vzácny druh.