Boj proti plastom v životnom prostredí spája krajiny V4
Podpora biologickej rozmanitosti, ochrany prírody, ako aj boj s jednorazovými plastami. To Boli hlavné témy ministerského rokovania krajín Vyšehradskej štvorky, Rumunska a Bulharska v Tatranskej Lomnici. Pracovné stretnutie v rámci predsedníctva Slovenska V4 iniciovalo Ministerstvo životného prostredia SR. Slovenskú delegáciu na rokovaniach viedol podpredseda vlády a minister životného prostredia Slovenskej republiky László Sólymos.
Hlavnou témou rokovania bol boj proti tvorbe plastového odpadu a povinnosť zaviesť zákaz uvádzania jednorazových plastových výrobkov na trh. Táto úloha vyplýva členským štátom EÚ zo smernice o znižovaní vplyvu určitých plastových výrobkov na životné prostredie. Štáty EÚ tak musia urobiť do dvoch rokov od účinnosti spomínanej európskej smernice, teda najneskôr do leta 2021.
Ministerstvo životného prostredia SR má v súčasnosti v legislatívnom procese veľkú novelu zákona o odpadoch, ktorá okrem iného zavedie spomínané protiplastové opatrenie. Teda zákaz uvádzať na slovenský trh jednorazové plastové výrobky ako napríklad jednorazové plastové príbory, taniere, miešadlá či slamky – spolu deväť druhov jednorazových plastových výrobkov. Po schválení vládou SR a parlamentom by protiplastové opatrenie malo začať platiť 1. januára 2021. Zelený rezort tak urobí ešte pol roka predtým, ako túto povinnosť ukladá EÚ všetkým členským štátom.
„V boji proti odpadom má Slovensko za vyspelými európskymi krajinami čo dobiehať. Dvojnásobne to platí pri plastoch. Preto som rád, že sa nám v rámci nášho regiónu darí byť lídrami zmien k lepšiemu. A pevne verím, že nás budú nasledovať aj krajiny V4. Sme pripravení im poskytnúť doteraz získané rady a skúsenosti,“ vyhlásil podpredseda vlády a minister životného prostredia SR László Sólymos.
Podľa analytikov z ministerstva životného prostredia sa ročne na Slovensko dovezie 14-tisíc ton neobalových plastových výrobkov, pričom významnú časť z tohto objemu predstavujú práve plastové slamky, taniere, príbory a ďalšie produkty. „A tie, žiaľ, tvoria významnú časť odpadu voľne pohodeného aj v najstaršom národnom parku na Slovensku,“ doplnil šéf slovenského envirorezortu. Pritom na rozdiel od iných plastových výrobkov je jednoduché ich nahradiť ekologickejšími alternatívami, napríklad z papiera, trstiny alebo výrobkami na viacnásobné použitie.
Dôležitou témou stretnutia bola aj diskusia o význame opeľovačov pre produkciu potravín i celé ľudstvo. Práve populácia včiel a motýľov, ktoré patria ku kľúčovým opeľovačom, je ohrozená. Konkrétne je v Európe ohrozených až 40 % včiel a 30 % motýľov. A Slovensko nie je výnimkou. A práve opeľovače by mali byť spoločnou témou krajín Vyšehradskej skupiny, keďže v rámci EÚ predstavuje počet včelárov a úľov v krajinách V4 až 30 %.
„Tieto čísla nám ukazujú, akým silným hráčom môže byť náš región. Znamená to, že ochrana prírody a krajiny ako aj stav rastlín a prirodzeného prostredia, je tu stále dostatočne priaznivý. Aj preto by jedným z hlavných cieľov do budúcna mala byť ich dlhodobá ochrana a riadne spravovanie,“ uzavrel Sólymos.
Zástupcovia krajín sa zhodli na potrebe naďalej zavádzať účinné opatrenia a zvyšovať povedomie o tom, do akej miery je naša spoločnosť závislá od opeľovačov a ako by vyzeral svet bez včiel.
Na záver zasadnutia podpredseda vlády a minister životného prostredia SR, L. Sólymos, odovzdal štafetu predsedníctva V4 zástupcom českého ministerstva životného prostredia.