hlavná stránka
ikona InstagramInstagram | ikona FacebookFacebook | ikona hľadaťVyhľadávanie | iconEnglish

Na majstrovstvách sveta v hokeji sa podarilo vytriediť 56 % odpadu

Zelené aktivity pod záštitou ministerstva životného prostredia získali ocenenie udržateľnosti od Medzinárodnej hokejovej federácie

Zelené opatrenia, ktoré sprevádzali májové majstrovstvá sveta v hokeji na Slovensku, priniesli konkrétne výsledky. Vďaka spolupráci ministerstva životného prostredia, organizačného výboru 2019 IIHF MS a najmä vďaka nečakanej podpore a záujmu zo strany fanúšikov sa podarilo vytriediť viac ako polovicu vyprodukovaného odpadu.

„Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí sa pridali a podporili naše aktivity. Som si istý, že zodpovednosť k životnému prostrediu sa stane súčasťou všetkých veľkých športových či kultúrnych podujatí na Slovensku,“ vyhlásil podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos.
„Som rád, že sme prijali túto výzvu v podobe Zelených majstrovstiev a že sa nám nakoniec podarilo zrealizovať aktivity, ktoré sme si naplánovali. Pevne veríme, že časom budú ekologické riešenia trvalou súčasťou organizácie športových aj iných podujatí,“ povedal riaditeľ organizačného výboru 2019 IIHF MS v ľadovom hokeji Igor Nemeček.
Snahu organizátora v spojitosti so zelenými aktivitami ocenila i Medzinárodná hokejová federácia. Koncom mája získal organizačný výbor 2019 IIHF MS ocenenie udržateľnosti.

Počas majstrovstiev sveta sa v oboch dejiskách šampionátu podarilo vytriediť takmer 75 ton odpadu, čo predstavuje viac ako 56% celkového odpadu. Vytriedilo sa takmer 7 ton skla, viac ako 21 ton plastov vrátane plechoviek a vyše 25 ton papiera. Okrem toho sa podarilo vytriediť i 15 ton biologicky rozložiteľného odpadu. Využívaním zálohovaných pohárov na viacnásobné použitie v obidvoch FAN zónach, ako aj použitím bio-degradovateľných gastroobalov sa zas podarilo výrazne znížiť tvorbu plastového odpadu.

V priebehu šampionátu sa tiež spotrebovalo väčšie množstvo toaletného papiera, papierových utierok, servítok či vreckoviek. Na štadiónoch, ako aj vo FAN zónach, sa používali hygienické potreby z recyklovaného papiera, čím sa podarilo zachrániť viac ako 170 stromov.

Zelené aktivity sa sústreďovali na predchádzanie vzniku odpadu, triedenie odpadu a vzdelávanie. Historicky prvýkrát sa na Slovensku pri organizovaní športového podujatia medzinárodných rozmerov zaviedlo triedenie odpadu v tak veľkom rozsahu. Celkovo organizátori umiestnili vo fanzónach a na štadiónoch viac ako 580 farebných nádob na triedenie. V ich blízkosti mohli fanúšikovia nájsť i informačné tabule o správnom triedení a o tom, aké je triedenie dôležité.

Pri navrhovaní zelených aktivít mysleli organizátori aj na najčastejšie mýty. Jednotlivé vytriedené zložky odpadu sa napríklad odvážali v označených veľkokapacitných kontajneroch, čím sa vyvrátil názor, že všetko aj tak skončí v tom istom kontajneri. Obmedzenie používania jednorazových plastových výrobkov a ich nahradenie napríklad gastroobalmi z cukrovej trstiny zas v praxi fanúšikom ukázalo, že avizovaný zákaz jednorazových plastov sa ich v praxi nedotkne.

Organizačný výbor 2019 IIHF MS v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia počas hokejových majstrovstiev sveta dokázali, že aj pri náročných, dlhšie trvajúcich športových podujatiach, ktorých sa zúčastňujú tisícky fanúšikov, sa dá myslieť a správať ekologicky a brať ohľad na ochranu životného prostredia.