Prečo je potrebná ďalšia vyhláška k odpadovému zákonu?
Ministerstvo životného prostredia pripravuje vyhlášku k zákonu o odpadoch, ktorou sa zabezpečí udržateľné financovanie triedeného zberu. Vyhláška je v legislatívnom procese a ešte nie je schválená. V pondelok 9. novembra 2020 sa vzhľadom na protipandemické opatrenia uskutočnilo online rozporové konanie. Ministerstvo pozvalo všetky subjekty, ktorých sa táto téma bytostne dotýka. Online rokovania sa zúčastnili predovšetkým výrobcovia, zberové spoločnosti, spracovatelia odpadu, či zástupcovia samospráv. Nasledovať budú ešte ďalšie rozporové konania. Minister životného prostredia Ján Budaj chce nájsť zmierlivé riešenie, ktoré nebude pre výrobcov príliš nákladné, no súčasne pomôže splniť ciele vlády a verejný záujem – a tým je včasný a dôkladný odvoz odpadov, osobitne tých, ktoré môžu byť druhotnými surovinami.
Vyjadrenia uvedené v denníku Pravda o tom, že sa likviduje výroba potravín, sú podľa slov ministra Jána Budaja hysterické a nepravdivé. „Ak sú niektorí výrobcovia už dlhodobo stratoví, ministerstvo na tom nenesie žiadnu vinu,“ prízvukuje minister Ján Budaj.
Medializované argumenty výrobcov o dramatickom zvyšovaní cien považuje ministerstvo za nepravdivé. „Reči o nevyhnutnom zdražovaní potravín rádovo v desiatkach percent sú nezmysel. Poplatok za recykláciu bude aj po vydaní vyhlášky taký nízky, že sa nedá hovoriť o zlikvidovaní nejakého výrobcu. Pravda, ak sa niektorí predajcovia alebo výrobcovia nerozhodnú zneužiť vydanie vyhlášky na neodôvodnené zdraženie,“ zdôrazňuje minister životného prostredia Ján Budaj.
Podľa prepočtov ministerstva životného prostredia, pri jedenapollitrovej PET fľaši predstavuje poplatok za recykláciu sumu 1,8 centa. Ak fľaša minerálky stojí napríklad 45 centov, po novom by to bolo aj so zaokrúhlením 47 centov. A to je faktom, že recyklačné poplatky za plastové obaly sa majú zvýšiť najviac zo všetkých druhov obalov. Pri potravinách balených napríklad v papieri ide o ešte menšie sumy.