Aké kroky ste od vášho nástupu v rámci riešenia PCB na východe Slovenska urobili?
PCB na východe Slovenska sú dlhoročným neriešeným problémom. Uloženie stoviek ton toxických PCB látok v areáli bývalého Chemka Strážske nebolo oficiálne potvrdené desaťročia. Stalo sa tak až po tom, ako išla spoločnosť do likvidácie a priemyselný areál bol podrobený kontrole štátnych orgánov.
Zneškodnenie PCB látok, ťažkých kovov a sanácia priľahlého územia v okolí Strážskeho a odkaliska Poša sa nachádza i v programovom vyhlásení vlády. Odkalisko Poša a lokalita Chemko Strážske boli prvou pracovnou cestou Jána Budaja za envirozáťažami z pozície ministra životného prostredia. Odstránenie toxickej envirozáťaže patrí medzi najvyššie priority ministra. Problém dlhé roky miestne úrady prehliadali. Všetky svoje povinnosti si neplnila ani Slovenská inšpekcia životného prostredia. Situácia sa zmenila po tom, ako minister Ján Budaj vymenoval nového generálneho riaditeľa SIŽP. Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja je najvyšší čas prejsť od slov k činom. Inšpekcia si začala konečne poctivo robiť svoju prácu a vykonala sériu kontrol. Minister Ján Budaj sa s ministrom vnútra Romanom Mikulcom dohodli na obstaraní veľkých kontajnerov, do ktorých by sa uložil odpad. Budaj verí, že potrebné kroky sa vykonajú v krátkom čase.
Minister životného prostredia Ján Budaj sa vyjadril, že ministerstvo vnútra začne obstarávať veľké kontajnery, do ktorých sa odpad uloží. Tým sa pred týmito škodlivinami ochráni životné prostredie dovtedy, dokedy príde k ich likvidácii.