Silvester bez petárd a ohňostroja
Rakety, svetlice, petardy či ohňostroje môžu na chvíľu vyčariť úsmev na tvári, ale ich negatívne dopady na životné prostredie stoja za zváženie.
Ohrozené voľne žijúce živočíchy, vtáky a iné zvieratá majú vysoko citlivý sluchový aparát a sú vystavené nadmernému stresu a strachu, čo spôsobuje mnohé zranenia počas úteku, dezorientáciu, opúšťanie teritórií a úkrytov, hrozia zrážky s dopravnými prostriedkami a následne zbytočné úhyny. Traumatizujúce okamihy počas výbuchov prežívajú všetky zvieratá a mnohým z nich spôsobujú zdravotné ťažkosti.
Nahromadený odpad nekončí v separačných nádobách. Životné prostredie je zanášané drobnými útržkami rôznych zložiek ako kartón, plast či drevotrieska. Niektoré z komponentov sa menia na prachovú chemickú zmes a dopadajú späť na zem a do širšieho okolia.
Znečistené ovzdušie je atakované prachovými časticami, tzv. PM10 a PM2,5, chemickými látkami ako oxid siričitý a oxid dusičitý a ťažkými kovmi, ktoré sa rozptylom dostávajú do pôdy, podzemných vôd a riek. Môžu byť namerané aj zvýšené hodnoty chloristanov. Zhoršuje sa smogová situácia.
Hrozba vzniku požiarov sa zvyšuje predovšetkým nedbalou a neodbornou manipuláciou. Hrozia škody na životnom prostredí. Upozorňujeme, že zákon zakazuje ohňostroje a iné svetelné a zvukové efekty v národných parkoch a iných chránených územiach.
Zelenšie alternatívy môžu riziko potencionálnych ohrození zredukovať. Zaujímavé sú rôzne svetelné a laserové predstavenia, ktoré sú síce energeticky náročnejšie, ale sú šetrnejšie k životnému prostrediu a jej obyvateľom. Namiesto ohňostrojov estetickým zážitkom poteší tzv. videomapping.
Príroda je nám oporou aj v tomto náročnom období. Pristupujme k nej citlivo, rozumne a s rešpektom.
Šťastný nový rok všetkým.