Újabb biodiverzitást veszélyeztető fajokat vonnak ki a forgalomból
További 12 fajjal bővítette az invazív idegen fajok jegyzékét az Európai Bizottság. Ezzel 49-re nőtt azon idegenhonos fajok száma, melyekre az egész Európai Unióban korlátozások vonatkoznak.
A szibériai csíkosmókushoz és a mosómedvéhez csatlakozik a pézsmapocok vagy a bíbor nebáncsvirág. A most jegyzékbe vett fajok közül Szlovákiában a legkedveltebbek közé tartozik a rózsás tollborzfű (Pennisetum setaceum) díszfűféle és az akvaristák körében ismert felemáslevelű süllőhínár (Myriophyllum heterophyllum). Mindkét növény szerepel a kertészetek és az akvarisztikai boltok kínálatában.
Valamennyi jegyzékben szereplő fajra komoly korlátozások vonatkoznak. Tilos a tartásuk, az unióba való behozataluk, szállításuk, szaporításuk, ugyancsak tilos kereskedni velük, termeszteni és tenyészteni őket, illetve kiengedni a természetbe.
Idegenhonos növényfajok termesztői kötelesek kiirtani a növényeket. Az állattartók, akik nem kereskedelmi célból tartanak invazív egyedeket, az európai jogszabály szerint azok természetes haláláig megtarthatják őket, de meg kell akadályozni a szaporodásukat és kijutásukat a szabad természetbe. Az állatkereskedőkre ugyanakkor két éves átmeneti időszak vonatkozik. Ez idő alatt az Európai Parlament és a Tanács 1143/2014/eu rendeletének 32. cikkelyében meghatározott szervezeteknek tudják őket eladni.
Az idegenhonos fajok teljes listája az Európai Unió Hivatalos Lapjában található.
Az invazív idegen fajokat a természetes fajok csökkenésének és a biodiverzitás károsodásának egyik fő okaként határozták meg, de elterjedésüknek súlyos következményei vannak a gazdaság egyéb területein is. Az európai jogrend célja a kedvezőtlen hatások mérséklése egyrészt ezen fajok betelepítésének, behurcolásának és terjedésének megelőzésével másrészt az EU-tagállamok intézkedéseinek összehangolása révén.