Új szabályok a parlagfű és a többi idegenhonos növény terjedése ellen
Ürömlevelű parlagfű, kaukázusi medvetalp, kanadai aranyvessző, mirigyes bálványfa és kőrislevelű juhar, csak néhány azok közül az idegenhonos növények közül Szlovákiában, melyek térhódításukkal jelentősen megváltoztatják az élőhelyek jellegét, kiszorítják az őshonos fajokat, ráadásul egészségi problémákat és gazdasági károkat is okoznak. A kabinet ma új törvényt fogadott el a nem őshonos fajok betelepítéséről, terjedésének megelőzéséről. Az új jogszabály átfogóan foglalkozik az inváziós fajok kérdéskörével, a javasolt intézkedések célja a növények mind nagyobb térnyerésének megakadályozása, illetve kivitelük és behozataluk korlátozása.
„Az inváziós fajok gyorsan és ellenőrizhetetlenül terjednek, különösen Szlovákia melegebb régióiban. Némelyikük nagy mennyiségű pollent termel, amely súlyos allergiát okoz. Ezért fontos, hogy elfogadtunk egy olyan törvényt, amely átfogóan kezeli a problémát” – mondta Sólymos László környezetvédelmi miniszter.
Hogy a jogszabály gyakorlati alkalmazása hatékony legyen, az Állami Természetvédelmi Hivatal (ŠOP) az egyes fajokra vonatkozó cselekvési- és ütemterveket dolgoz ki az érintett hatóságokkal és a nyilvánossággal együttműködve, melyeket végül a kormány hagy majd jóvá. Az elterjedt idegenhonos fajok elleni küzdelem idő- és pénzigényes. Legfontosabb a megelőzés, vagyis új fajok behozatalának a megakadályozása. A problémát jelentő növények eltávolítása illetve elszaporodásuk meggátolása minden telektulajdonos, -bérlő és –használó kötelessége. Aki ezt elmulasztja, szankcióval számolhat. Jogi személy esetében a bírság elérheti a 9958,17 eurót, természetes személy esetében a 3319,78 eurót. Az új szabályozás szerint a ŠOP vagy az általa megbízott személy is elvégezheti az irtást, ez esetben jogosult idegen telekre is lépni.
Amennyiben a törvényjavaslatot a parlament jóváhagyja, és az államfő aláírja, idén augusztus 1-jén életbe is léphet. Eddig ezzel a problémakörrel a természetvédelmi törvény foglalkozott.