Több mint 1,3 milliós természeti kárt okozott az erdőtűz a Tátrában
A környezetvédelmi tárca légi tűzoltóballont, ún. bambi bucketet vásárol az állami természetvédelemnek
A Tátrai Nemzeti Parkban (TANAP) pusztító erdőtűzben megsemmisült természet társadalmi értéke több mint 1,3 millió euró. Sólymos László környezetvédelmi miniszter ma köszönetet mondott az oltásban részt vevő tűzoltóknak, állami természetvédőknek és mindenkinek, aki felvette a harcot a tűzzel. A tárca egyben pénzügyi keretet szabadít fel a légi tűzoltáshoz használatos ballon, közismertebb nevén bambi bucket vásárlására, mely hasonló helyzetekben azonnal az Állami Természetvédelmi Hivatal rendelkezésére állhat.
„A legmagasabb védettségi szintű zóna minden elpusztult négyzetmétere óriási veszteség az országnak. Különösen, ha a tárcánál konkrét lépéseket teszünk azért, hogy a legértékesebb helyszíneket egyre jobban védjük” – jelentette ki Sólymos László miniszter.
Május 3-án keletkezett tűz a Késmárki itató feletti térségben. Az oltás idején a környezetvédelmi miniszter állandó kapcsolatban volt a Tátrai Nemzeti Park igazgatójával. Együtt keresték a károk minimalizálásának módját. Az egyik megoldás, hogy a helyi tűzoltási lehetőségeket használják ki. Megközelíthetetlen terep esetében ez a légi tűzoltás.
Annak ellenére, hogy a tűzoltók azonnal reagáltak, időbe telik, amíg a repülőegységa fővárosból a helyszínre érkezik, ezzel azonban értékes időt vesztettek. Ezért elengedhetetlen, hogy a természetvédelemnek is rendelkezésére álljon a szükséges felszerelés. A tárca pénzügyi keretet szabadított fel a légi tűzoltáshoz használatos ballon, közismertebb nevén bambi bucket vásárlására. Ennek költségei 20 ezer eurót tesznek ki.
„Szeretném megjegyezni, hogy a légi tűzoltóballont természetesen nemcsak a Tátrai Nemzeti Park területén vetnénk be, hanem az Alacsony Tátrában és a Szlovák Paradicsomban is, ha szükség lenne rá“ – hangsúlyozta Pavol Majko, a TANAP igazgatója. Egyben emlékeztetett az erdőtüzek megakadályozására vonatkozó alapelvekre. A legfontosabb, hogy az erdőben tilos a nyílt tűz használata, a dohányzás és az aljnövényzet - száraz fű, avar – égetése. A nemzeti parkok látogatói kötelesek a kijelölt ösvényeket használni, tiszteletben tartani az iránymutatásokat és piktogramokat. Ha megértjük az utasítások jelentését és be is tartjuk azokat, nemzeti parkjaink nem válnak a tűz martalékává.
A környezetvédelmi minisztérium az elmúlt években jelentős lépéseket tett Szlovákia legértékesebb térségeinek védelméért. A tárca elsőként történelmileg elsőként élt elővásárlási jogával. Ennek köszönhetően 2016 óta 115 hektárnyi védett területet vásárolt fel például a Szlovák Karszt, a Kis-Fátra és a Szlovák Paradicsom térségében. Az Állami Természetvédelmi Hivatallal folytatott együttműködés eredményeként mintegy 32 ezer hektáron elterülő 169 szlovákiai helyszínnel bővül a NATURA 2000 európai ökológiai hálózat. Eddig hat madárvédelmi terület fejlesztési programját is elfogadta a tárca. Ugyancsak elkészült a siketfajd, a kék vércse és az apolló-lepke fajvédelmi programja is.