Szlovákia csatlakozott azon államokhoz, melyek jelentősen korlátozzák a higany felhasználását
Genfben első alkalommal rendezték meg a higany felhasználásáról szóló Minamata-egyezmény részes feleinek konferenciáját. Ennek keretében nyílt, miniszteri szintű kerekasztal-beszélgetés zajlott ma, melyen Szlovákiát Sólymos László környezetvédelmi miniszter képviselte.
Szlovákia egyike annak a 84 államnak, melyek ratifikálták a higany egészségügyi és ipari felhasználását is korlátozó egyezményt. „Ez is bizonyítja, hogy tudatosítjuk, felelősek vagyunk a környezet állapotáért. A Minamata-egyezmény jelentős lépés a higany felhasználásával kapcsolatos problémák megoldása terén nemcsak az Európai Unióban, hanem világszerte” – jelentette ki Sólymos László, környezetvédelmi miniszter.
A jelenlegi higanyfelhasználási gyakorlat hosszú távon tarthatatlan. A Minamata-egyezmény jó eszköz arra, hogy csökkentsük az emberi tevékenység okozta higanyszennyezést és ezzel a környezetre és az emberi egészségre gyakorolt negatív hatásait. A konferencia résztvevői egyetértettek abban, hogy szükség van az egyezmény mihamarabbi végrehajtására.
Európai szinten az egyezmény végrehajtása a már érvényben lévő illetve a 2018. január 1-én életbe lépő új jogszabályokon keresztül valósul meg. A folyamat a szlovák törvényekre is hatással lesz. 2018. július 1-től például új korlátozásokat kell bevezetni az amalgám fogtömések alkalmazása terén a várandós nők, szoptató anyák és a 15 év alatti gyerekek esetében. 2019 januárjától az amalgám már csak előre adagolt kapszulák formájában lesz használható, a fogászati rendelőket pedig amalgámelválasztóval kell felszerelni. Ugyancsak korlátozni kell a higany ipari felhasználását is.
A higanyra vonatkozó Minamata-egyezmény végrehajtásával várhatóan folyamatosan csökken majd a higanykibocsátás az egyes ágazatokban, mint például a kézművesipar, az aranybányászat, a higanytartalmú ércekből származó higany bányászata és feldolgozása, szénégetés és egyéb ipari tevékenység.