Sólymos László: leáldozott a felesleges műanyagoknak Szlovákiában
Évente 14-ezer tonna nem csomagolás jellegű műanyag termék kerül piacra az országban, ami végül hulladékká válik
A környezetvédelmi miniszter ma bemutatta az ún. műanyagellenes intézkedést, egy új jogszabályt, amely betiltja az eldobható műanyag termékek árusítását Szlovákiában. Ezek közé tartoznak az eldobható evőeszközök, tányérok, italkeverők és szívószálak, összesen kilenc féle egyszer használatos termék. A műanyagellenes intézkedés 2021. január 1-én lép érvénybe, vagyis legalább fél évvel az Európai Unió által ajánlott időpont előtt.
„Meggyőződésem, hogy a hulladékok elleni küzdelemben Szlovákiának ki kell törnie a sereghajtó pozícióból. Duplán érvényes ez a műanyagok esetében. Ezért is örülök annak, hogy térségünkben a kedvező irányú változások élére álltunk” – jelentette ki Sólymos László miniszterelnök-helyettes, környezetvédelmi miniszter.
Minisztériumi elemzők szerint Szlovákia évente 14-ezer tonna nem csomagolás jellegű műanyag terméket hoz be, nagy részüket a szívószálak, tányérok, evőeszközök és egyéb készítmények teszik ki. Miközben más műanyagoktól eltérően, ezeket könnyebb környezetbarát alternatívával helyettesíteni, például papírból készült vagy többször használatos termékekkel.
„A műanyagellenes intézkedést a hulladékokról szóló törvénybe építettük be, amelyet hamarosan tárcaközi véleményezésre bocsátunk. Ha minden a terv szerint halad, a tervezet ősszel a kormány elé kerülhet. Ám előtte még az Európai Unió is észrevételezi” – tette hozzáPeter Šimurka, a környezetvédelmi minisztérium hulladékgazdálkodási osztályának igazgatója.
Az intézkedés betiltja többek között az eldobható műanyag tányérokat, poharakat, evőeszközöket, italkeverőket, szívószálakat, léggömbpálcikákat, fülpiszkálókat, valamint az expandált polisztirolból készült ételtartókat, poharakat.
Az elmúlt három évben a környezetvédelmi minisztérium számos lépést tett a felesleges műanyag elleni küzdelem terén. A könnyű műanyag táskák fizetőssé tétele mellett a zöldtárca, Közép-Európában elsőként vezeti be a PET-palackok visszaváltási rendszerét. Már lezajlott a vonatkozó jogszabály sikeres tárcaközi véleményezése.
Februárban a kormány elfogadta a Hulladékkeletkezést Megelőző Programot, amely azt a vállalást is tartalmazza, hogy a tárca kidolgozza a csomagolásmentes üzletek támogatásának módszertanát.