Sólymos László környezetvédelmi miniszter bemutatta a hulladéktörvény módosító javaslatát
Átláthatóbb hulladékgazdálkodás, a kisvállalkozók adminisztratív terheinek csökkentése és a törvényszegőkkel szembeni szankciók bevezetése. Többek között e három területet is érinti a hulladéktörvény módosító javaslata, melynek alapelve: a környezetszennyező fizet. A környezetvédelmi tárca a napokban terjeszti elő az indítványt véleményezésre.
„Olyan hulladékgazdálkodási rendszert kell kialakítani Szlovákiában, hogy megérje szeparálni és újrahasznosítani, illetve eleve kevés hulladékot termelni. El kell érni, hogy a rendszer ne terhelje feleslegesen a lakosságot, az önkormányzatokat és a vállalkozókat” – jelentette ki Sólymos László, környezetvédelmi miniszter.
Mintegy 2500 kisebb vállalkozót és kisiparost tehermentesítenek majd a változások. Azok, akik 100 kilogrammnál kevesebb csomagolóanyagot illetve nem csomagolóanyag-jellegű terméket hoznak forgalomba, nem lesznek kötelesek szerződést kötni a gyártói felelősséget közvetítőként ellátó illetékes szervezettel. Elég lesz, ha egyszer regisztrálják magukat, nyilvántartást vezetnek a kitermelt hulladék tényleges mennyiségéről és ezt évente bejelentik. Ezzel csökkennek az adminisztratív terheik.
A gyártók gyakran kifogásolják, hogy nem látnak bele a gyártói felelősséget ellátó szervezet gazdálkodásába, ezért a módosítással a tárca létrehoz egy felügyeleti szervet, melyben az állam és a gyártók is képviseltetik magukat. Sőt, szankciókat is bevezet, ha például a szervezet nem biztosít gyűjtőkonténereket a szeparált hulladékgyűjtésbe bekapcsolódó települések részére.
Valamennyi intézkedés célja egy zöldebb és tisztább Szlovákia. „Az ország nem érdemli meg, hogy a hulladéklerakatok nagyhatalmának nevezzék. A hulladék elleni harcban az első lépéseket már megtettük“ – mondta a tárcavezető.
Márciusban a parlament elfogadta a jogszabályt, amely fizetőssé tette a műanyag reklámtáskákat. Így várhatóan kevesebb szatyor kerül a szemétbe és a természetbe is. Az első üzletláncok, mint a COOP Jednota vagy a Kaufland, már csatlakozott a minisztérium „Szlovákia műanyag reklámtáskák nélkül“ kezdeményezéséhez. Ennek célja, hogy fokozatosan kivonják a forgalomból a környezetszennyező műanyag táskákat, és helyettük környezetbarát alternatívát kínáljanak a vásárlónak.
Az országban még van néhány olyan hulladéklerakó, melyekre már nem szabad szemetet hordani, ennek ellenére még mindig nincsenek lezárva. A törvényhozás tegnap fogadta el a környezetszennyezés integrált megelőzéséről és csökkentéséről szóló jogszabályt, mely értelmében a lerakatok üzemeltetői nem halogathatják majd a bezárást.
A hulladékkezelésre vonatkozó jogszabályok 2016 óta sokat változtak. Ennek oka, hogy Szlovákia évente közel 2 millió tonna háztartási hulladékot termel, ráadásul ennek több mint kétharmada hulladéklerakatokon végzi. Miközben 2020-ig el kellene érnie, hogy a kommunális hulladék 50 százalékát szelektíven kezeljék és újrahasznosítsák. A hulladéktörvény a kiterjesztett gyártói felelősség rendszerét is bevezeti, ami annyit jelent, hogy a szelektíven összegyűjtött hulladék további kezeléséről a gyártók gondoskodnak. Így az önkormányzatoknak már csak a vegyes- és a biohulladék-kezelés költségeit kell állniuk. .