Sólymos László: feltett szándékunk bevezetni a PET-palackok és dobozok után fizetendő betétdíjat
A nejlonzacskók fizetőssé tétele és a hulladéklerakási járulék emelése után a zöldtárca most a PET-palackok és az alumínium italdobozok után fizetendő betétdíj bevezetésén dolgozik. Szlovákiában ugyanis évente közel egy milliárd PET-palack kerül a piacra, a visszaváltási rendszer bevezetése után ennek több mint 90 százaléka visszagyűjthető lesz, amivel lényegesen csökken az utcán és a természetben kidobott szemét mennyisége. A rendszer mintegy 80 millió eurós kezdeti beruházást igényel. Viszont csökkenti a szemétszedés és a hulladéktárolás költségét, illetve becslések szerint 300 munkahelyet teremt.
„A betétdíjas rendszer bevezetésének vannak előnyei és hátrányai is. Míg a hátrányok számszerűsíthetők, addig az előnyök környezetre és mindennapi életünkre gyakorolt hatásai számokkal nem fejezhetők ki. Ezért döntöttünk úgy, hogy bevezetjük a visszaváltási rendszert” – jelentette ki ma Sólymos László miniszterelnök-helyettes, környezetvédelmi miniszter.
Már működik egy belső munkacsoport a környezetvédelmi minisztériumban, melynek prioritása a betétdíjas rendszer bevezetése, a miniszter pedig az üzletláncokkal és a gyártókkal is tárgyalásokat kezdett.
„Jelenleg az Európai Unió nyolc államában működik betétdíjas rendszer. Közép-Európában, beleértbe Ausztriát is, azonban nem. Szeretnénk, ha a térségben Szlovákia lenne az első, amely a gyakorlatba is átülteti a rendszert“ – folytatta Sólymos László. Szerinte ezért is lesz nehéz egy olyan hatékony rendszer kiépítése, amely a folyókból, erdőkből, utcáktól oda irányítja a PET-palackokat, ahova valók, a feldolgozó üzemekbe.
A döntést a Környezetpolitikai Intézet tanulmánya előzte meg. Az elemzők azt tanulmányozták, hogy a rendszert már működtető államokban milyen hatása volt a PET-palackok és dobozok visszaváltásának. Az elemzés eredményei alapján meg lehet becsülni a kezdeti beruházás mértékét, illetve meg lehet határozni a visszagyűjtött PET-palackok mennyiségét is.
„A betétdíjas rendszer bevezetése induláskor mintegy 80 millió eurós beruházást igényel majd. Ennek legnagyobb részét a palackokat és dobozokat visszaváltó berendezések vásárlásának és szervizelésének költségei teszik majd ki“ – jegyezte meg Martin Haluš, a Környezetpolitikai Intézet igazgatója. Elmondása szerint a piacra kerülő palackok 90 százaléka visszagyűjthető lesz. Jelenleg ez az arány 60 százalék körül mozog. A különbséggel Haluš szerint a pozsonyi Szabadság teret 22 méteres magasságig tölthetnénk fel.