Rendszerszintű változások a természetvédelem terén
A környezetvédelmi minisztérium elutasítja az Állami Természetvédelmi Hivatal (ŠOP) munkatársaival szembeni tiszteletlenséget. Függetlenül attól, hogy a nemzeti parkok igazgatóiról, hivatásos vagy önkéntes természetvédőkről van-e szó.
Az elmúlt hónapokban a tárca intenzíven dolgozik azokon a rendszerszintű intézkedéseken, melyek megerősítik és hatékonyabbá teszik majd a legértékesebb természeti helyszínek védelmét Szlovákiában. Elsősorban a természetvédelemről szóló jogszabály módosításán keresztül, mely azon kívül, hogy több lehetőséget biztosít majd a természetvédőknek, a hivatal átszervezésével is számol a hatékonyság növelése érdekében. Másfelől a tárca nem tartja helyesnek az intézmény ellen irányuló támadásokat, illetve azt, hogy munkatársait alkalmatlansággal és tétlenséggel vádolják.
„Személyesen találkoztam a nemzeti parkok igazgatóival és munkatársaival, a hivatásos természetvédőkkel. Ezért is sajnálom, hogy olyan kijelentéseket kell hallgatniuk, miszerint alkalmatlanok és munkájuk értéktelen. Meggyőződésem, hogy a szakemberektől és a laikusoktól egyaránt többet érdemelnek“ – jelentette ki Sólymos László környezetvédelmi miniszter.
Elmondása szerint a természetvédelmi hivatal az elmúlt hónapokban, években számos nagyszabású projektben vett részt. Bekapcsolódott a NATURA 2000 európai ökológiai hálózat kibővítésébe, ennek köszönhetően 32 ezer hektárnyi területen 169 helyszín lehet a rendszer része. Megkezdték a nemzeti parkok zónákra osztását, ami a Szlovák Paradicsom esetében már 2016 júniusa óta működik. Ezáltal 25 százalékkal nőtt a beavatkozásmentes terület kiterjedése. De a többi nemzeti parkban is sikerült előrelépést elérni.
Ezenkívül a ŠOP munkatársai a természetvédőkkel, tulajdonosokkal és a földművelésügyi tárcával együttműködve dolgoznak a madárvédelmi területek programjának előkészítésén. Ebben az évben már hat programot hagyott jóvá a kormány. Ők dolgozták ki több védett állatfaj, például a barnamedve, a hiúz és a farkas, védelmi programját is.
„Hibás az az elképzelés, hogy egyszerű feladatokról van szó. Azért, hogy megbirkóztak velük, elismerés illeti a hivatal alkalmazottait. Természetesen dolgozunk a természetvédelem hatékonyabbá tételén is. Meg kell találni, hol vannak még tartalékok, és hol kell rákapcsolni. De minden intézmény jobbá tételének első lépése, hogy megadjuk munkatársainak az őket megillető elismerést. És ezzel megerősíteni őket abban, hogy a munkának, amelyet végeznek, van értéke és értelme” – tette hozzá Sólymos László.