Rangos elismerésért száll harcba a Polonyinák
A nemzeti park szeretné megvédeni Európa Diplomáját, melyet 19 évvel ezelőtt nyert el először
Szlovákia legkeletibb nemzeti parkja a szlovák-lengyel-ukrán hármashatáron. Büszkesége a Kárpáti Ősbükkösök, a csaknem érintetlen erdőség. A Lengyelországban és Ukrajnában lévő védett területekkel együtt az egyedülálló bioszféra rezervátumok sorába tartozik Keleti-Kárpátok Nemzetközi Bioszféra Rezervátum néven. Amiről pedig szó van, az a Polonyinák Nemzeti Park. Augusztusban egy értékelő bizottság mérte fel, érdemes-e arra a térség, hogy további öt évre megvédje Európa Diplomáját.
A missziót Michael Usher professzor, független szakértő, a Brit Birodalmi Érdemrend tulajdonosa, a Királyi Tudományos Társaság tagja vezette. A szakembert az Állami Természetvédelem érintett nemzeti park felügyeletét ellátó igazgatóságának tagjai valamint a környezetvédelmi minisztérium szakemberei is elkísérték. A bizottság felkereste a Havešová Nemzeti Természeti Rezervátumot valamint az Utcási-völgyet (Uličská dolina), a Ciróka-völgyet (Starinská dolina) valamint a kistopolyai fatemplomot. Találkoztak az önkormányzatok képviselőivel és a magánerdő tulajdonosokkal.
Az értékelő jelentés októberben kerül az Európa Tanács titkársága elé, majd pedig az illetékes munkacsoport jövő évi ülésén valamint a Berni Egyezmény Állandó Bizottságának tárgyalásán is megvitatják. A jelentés javasolja majd az Európa Diploma megújítását vagy megvonását és ajánlásokat is megfogalmaz.
Az Európa Diplomát az Európa Tanács miniszteri tanácsa ítéli oda védett területeknek, amelyek kiemelt európai jelentőségű biológiai, geológiai és/vagy tájképi értékeket hordoznak. A Keleti- és Nyugati-Kárpátok állat- és növényvilágának határán valamint a szlovák-lengyel-ukrán határvidéken elterülő Polonyinák Nemzeti Parkot kivételes természeti értékei miatt jelölték az elismerésre.
Mintegy 30 hektáron terül el a nemzeti park. Részét képezi a leghíresebb, egyben Szlovákiában a legnagyobb kiterjedésű őserdő, a Bükk-hegységben lévő Stužica. Ez 2007-ben a Havešová és Rožok őserdőkkel, valamint a Vihorlát Tájvédelmi Területen található Vihorláti őserdővel,és 6 ukrajnai helyszínnel együtt felkerült az UNESCO Természeti Világörökségeinek listájára. Nagy számban fordulnak itt elő különféle vadon élő állatok, és igazi ritkaság az európai bölény jelenléte, amely csak a Polonyinákban él a szabadon természetben.