Októberben indul a Zöld Oktatási Alap 2. évfolyama – témái többek között az intelligens városok és a jó levegő
A Zöld Oktatási Alap sikeres első évét követően a környezetvédelmi minisztérium már a nonprofit szervezetek környezetvédelmi oktatási és nevelési programjainak támogatására életre hívott alap második pályázati fordulóját készíti elő. A Zöld Oktatási Alap mai pozsonyi évértékelő konferenciáján a résztvevők áttekintették a következő évfolyamban támogatásra javasolt témáit. Pályázni októbertől lehet majd, a felhívás év végén zárul.
„Amikor két évvel ezelőtt felmerült az alap létrehozásának gondolata, pontosan tudtuk, mit akarunk. Összefogásra akartuk késztetni az állami és magánszektort a nonprofit szervezetekkel a környezeti nevelés és -oktatás színvonalának javítása érdekében” – mondta beszédében Norbert Kurilla környezetvédelmi államtitkár. Elmondása szerint az alap sikeréről tanúskodik az is, hogy az 5 százalékos önrész ellenére, 44 érkezett, melyek összesen 300 ezer eurót igényeltek, közülük 40 felelt meg a kiírási feltételeknek. „Ebből a 40-ből végül 25 pályázatot támogattunk több mint 142 ezer euró összértékben” – tette hozzá az államtitkár.
Támogatást kapott az elektromos hulladék újrahasznosítását népszerűsítő projekt, az óvoda- és iskolakertek építésére irányuló, illetve a körforgásos gazdaságra és az ökoinnovációkra épülő projektum. Az alap első fordulójának partnerei a CRH, Velux, Slovnaft, Slovalco és a Nadácia VÚB, valamint Eulália Štefanová, aki magánszemélyként támogatta az alapot.
A Zöld Oktatási Alap második évfolyamának célja a kötetlen környezeti nevelés valamint a fenntartható fejlődést magába foglaló oktatási és felvilágosító programok támogatása. „A fenntarthatóságra nevelés minden tanuló számára lehetővé teszi a fenntartható fejlődés előmozdításához szükséges ismeretek és készségek elsajátítását“ – egészítette ki Norbert Kurilla. Szerinte a fenntarthatóságra nevelés a zöld és körforgásos gazdaságra való áttérésre valamint igazságos társadalom építésére is ösztönöz.
A konferencia résztvevői megvitatták azokat a témákat is, amelyekre a következő évfolyamban a Zöld Oktatási Alap támogatásai irányulnak majd. Ezek az intelligens városok és a körforgásos gazdaságra való átállás, az éghajlatváltozás káros hatásainak megelőzése és enyhítése, a levegő minőségének javítása, a tiszta mobilitás valamint a fenntartható fejlődéshez szükséges víz. A pályázati felhívást október elején teszik közzé, jelentkezni pedig év végéig lehet majd.