Környzetvédelmi minisztérium: a bio- és kezeletlen hulladéknak el kell tűnnie a hulladéklerakókról
A települési hulladék lerakóra kerülő mennyiségének csaknem felét még mindig a biológiailag lebomló hulladék teszi ki. Főleg ételmaradékról, növényi és állati eredetű hulladékról van szó. Csakhogy ezt a hulladékot a lerakók helyett újrahasznosító közpotokban vagy komposztálókban kell ártalmatlanítani. A környezetvédelmi minisztérium európai alapok révén támogatja a biohulladék hasznosítását és ugyancsak szigorítja a lerakókra vonatkozó feltételeket annak érdekében, hogy a jövőben kezeletlen hulladék ne legyen tárolható.
Novemberben fogadta el a parlament a hulladéktörvény módosítását, amely 2021 januárjától többek között tiltja a kezeletlen hulladék lerakását. A legnagyobb gondot a biológiailag lebomló hulladék jelenti. Kezeletlen formában történő tárolása ugyanis negatív hatással van a környezetre, a keletkező üvegházhatású gázok a levegőt szennyezik, de a felszín alatti és feletti vizekre illetve a talajra is veszélyt jelent. Ráadásul a hulladék lerakás előtti kezelése a fejlett európai országokban már több mint 20 éve bevett gyakorlatnak számít. Ennek a kötelezettségnek a be nem tartása miatt az Európai Bizottság akár keresetet nyújthat be Szlovákia ellen az Európai Unió Bíróságán.
A zöld projektek finanszírozásának lehetőségei
A hulladékgazdálkodással foglalkozó vállalkozásoknak elegendő idő áll rendelkezésére ahhoz, hogy bevezessék a számukra legmegfelelőbb hulladékkezelési módszert és rendszert. Ezen felül ehhez uniós források is rendelkezésükre állnak. Jelenleg négy pályázati felhívás is nyitott a Környezeti Minőség Operatív Program keretében, amelyek célja a biológiailag lebomló hulladék hasznosítása. Két felhívás az önkormányzatokat szólítja meg és a biohulladék komposztálás általi újrahasznosítását támogatja. (32. felhívás a legkevésbé fejlett járások számára, 56. felhívás)
A másik két felhívás pedig a vállalkozásoknak szól. Az egyik biogáz állomások létesítésére nyújt támogatást, a másik pedig a nem veszélyes hulladék, beleértve a biológiailag lebomlót is, újrahasználatra és újrafeldolgozásra való előkészítését támogatja. A négy felhívásra még rendelkezésre álló keret több mint 87 millió euró.
A Környezeti Minőség Operatív Program keretében a zöldtárca már több mint 250, komposztáló vásárlására irányuló pályázatot támogatta közel 30 millió értékben. Ugyanakkor a veszélyes és egyéb hulladékok osztályozása, mechanikai-biológiai kezelése,, illetve komposztálók építése és a hulladék újrahasznosítása terén 292 kérelem kapott 164 millió eurónyi vissza nem térítendő támogatást.