Készül a lex Csallóköz, az első törvény a védett vízgazdálkodási területekről
Sólymos László: évek óta hiányzik a vízvédelem átfogó megközelítése. Ideje változtatni ezen
A törvény egyesíti az egyes tárcák eljárási gyakorlatát a lakosság vízellátását biztosító stratégiai területek védelme terén. A lex Csallóköz teret biztosít a mindhárom érintett tárca általi ellenőrzéseknek, megemeli a kiszabható bírságot és hatékonyabbá teszi a nyilvánosság tájékoztatását a vízminőségről.
A környezetvédelmi minisztérium ma bemutatta az ún. lex Csallóköz, a védett vízgazdálkodási területekről szóló jogszabály, készülő tervezetét. Ez lesz az első olyan törvény, amely kizárólag Szlovákia tíz legértékesebb vízkészletének védelmére vonatkozik. Közülük is a legfontosabb a Csallóköz, erre utal a jogszabály megnevezése is. „Szlovákia legértékesebb kincsének védelme egyértelmű szabályokat, hosszú távú és mindenekelőtt szakmai megoldásokat igényel. Minden érintett ágazatra - a környezetvédelmi, a földművelésügyi és az egészségügyi tárcára is vonatkozniuk kell. Érvényes lesz úgy a Csallóközre, mint a többi kilenc vízvédelmi területre is” – jelentette ki Sólymos László környezetvédelmi miniszter.
A lex Csallóköz egyesíti az egyes állami intézmények eljárási gyakorlatát a vízvédelmi területeken. Egy helyen meghatározza a környezetszennyezés megelőzésének szabályait, és lehetővé teszi, hogy a három érintett tárca közös ellenőrzéseket végezzen. „A lex Csallóköz biztosítja az ellenőrzések következetességét. Tisztázza a hatásköröket és eltávolítja az értelmezésbeli pontatlanságokat. Természetesen a szabályszegőkre kiróható szankciókat is szigorítani kell” – tette hozzá Sólymos László.
Az új jogszabály változtatni kíván azon a jelenlegi gyakorlaton is, amikor a potenciális szennyezőket a Szlovák Környezetvédelmi Felügyelet ellenőrzi, amely a zöldtárca alá tartozik. Ugyanakkor a vegyszerhasználatra az agrártárca háttérintézménye figyel, míg az ivóvízellátást a Közegészségügyi Hivatal felügyeli. A talajvizek monitoringját pedig ugyancsak a környezetvédelmi minisztérium intézménye biztosítsa. Sólymos szerint a legértékesebb területek védelme a 21. században egységes, átfogó megközelítést igényel.
Az ellenőrzések hatékonyságának növelésével a minisztérium emelni akarja a kiszabható bírságot is. A tárca által kiszabható bírság alsó határa jelenleg 99 euró. Ezt jelentősen meg kell emelni. A minisztérium azt is tervezi, hogy megerősíti az együttműködést a környezetvédelmi rendőrséggel.
A készülő törvény biztosítja a közvélemény átlátható tájékoztatását is. A tárca rendszeresen közzé teszi weboldalán a vízminőségre vonatkozó jelentéseket. Szükség lesz a környezetvédelmi és az egészségügyi tárcák információs rendszerének összekapcsolására is.
A vizek hatékonyabb védelmét szolgáló első intézkedéseket a tárca már tavaly elfogadta. A vízvédelmi törvény módosítása például lehetővé teszi, hogy a környezetvédelmi tárcának beleszólása legyen a vegyszerhasználatba a védett vízgazdálkodási területeken. Az ágazat egyben javítja a vizek nitrátok elleni védelmét is, hiszen ezek hasonló veszélyt jelentenek, mint a növényvédő szerek. Nitrátok ugyanis gyakran a rosszul kivitelezett emésztőgödröknek és a helytelen szennyvízkezelésnek köszönhetően kerülnek a környezetbe. A vízvédelmi törvény 2018. március 15-én lép hatályba.
A jogszabályi változások mellett a minisztérium további konkrét lépéseket is tervez. Mintegy 10 millió euróból korszerűsíti vízmonitoring hálózatát. A Csallóköz területén 12 objektum felújításával számol. Hamarosan pedig kiírja azt a pályázatot, mely keretében csatornahálózat építésre igényelhetnek támogatást a vízvédelmi területek található települések. Az első fordulóban 17 millió euró áll rendelkezésre, az összeg a későbbiekben emelkedni fog.