Háttérbe szorulnak a hulladéklerakók, nagyobb védelmet kapnak az állatok
A parlament környezetvédelmi törvényeket szavazott meg
A szlovák parlament képviselői több olyan jogszabályt szavaztak meg, melyek javítják a környezetvédelmet Szlovákiában. Ezek a hulladéktárolók elleni törvénycsomag és a vadon élő állatok és növények védelmével foglalkozó ún. CITES-törvény.
A hulladéklerakók visszaszorítására vonatkozó törvénycsomagot két jogszabályt tartalmaz. A hulladéklerakási járulékról szólót 104, a hulladéktörvény módosítását pedig 105 szavazattal fogadta el a parlament.
A díjszabás terén tervezett változások érintik a fizetési kötelezettség meghatározását, a hulladék elhelyezéséért fizetendő illeték nagyságának kiszámítását, valamint vonatkoznak a Környezetvédelmi Alapra is, amelybe a hulladéklerakók és –tárolók üzemeltetőitől befolyik a hulladék tárolásából származó bevétel. A javaslat a bevételek elosztásának mechanizmusát is beállítja.
„A hulladéktárolási díj emelésével nem az a cél, hogy több pénzt szedjünk be az emberektől, hanem az, pénzügyileg hátrányos helyzetbe hozzuk a hulladéktárolást, ami a hulladékhierarchiában az utolsó helyen szerepel” – tette hozzá Sólymos.
A hulladéktörvény újabb módosításának célja, hogy növelje a csomagolásból és nem csomagolószer jellegű termékekből származó települési hulladék elkülönített gyűjtését és csökkentse a lerakókra kerülő mennyiséget. Szigorodnak a hulladéklerakók üzemeltetésére és bezárására vonatkozó szabályok. Az üzemeltető köteles lesz az Államkincstárban vezetett számlán elhelyezni egy külön, célirányos pénzügyi tartalékot, melyet csak írásos engedély illetve a környezetvédelmi minisztérium jóváhagyásával használhat fel.
Végül 133 képviselő megszavazta a vadon élő állatok és növények védelmével foglalkozó ún. CITES-törvény módosítását is.Ez olyan intézkedéseket vezet be, amelyek az egyes macskafélék, főleg az oroszlánok és tigrisek, fogságban való tenyésztésére szakosodott intézmények megfelelő működtetését biztosítják. Főleg az élettelen példányokkal folytatott tiltott kereskedelmet hivatottak megakadályozni.
Csökkennek az állattartók adminisztratív terhei is, megszűnik ugyanis az egyes fajok (különböző ragadozók, baglyok, papagájok vagy szárazföldi teknősök) egyedi jelölésének járási hivatalok általi felügyeletére vonatkozó kötelesség.