Elkészült a környezetvédelmi stratégia stratégiai értékelése, kezdődhet jogalkotási folyamat
A dokumentum alapvető változást jelent majd a védett területek működése, a hulladékkezelés vagy a környezetre káros tevékenységet támogatása terén
Egyre közelebb a jóváhagyáshoz a környezetvédelmi stratégia. A stratégiai környezeti vizsgálat után hamarosan tárcaközi véleményezésre kerül. A környezetvédelem zászlóshajójának számító dokumentum kidolgozásába több tárca valamint a gazdasági, tudományos, szakmai és társadalmi szervezetek több tucatnyi szakembere kapcsolódott be. A 2030-ig szóló Környezetpolitikai Stratégia célja, hogy hozzájáruljon a környezet minőségének jelentős javulásához Szlovákiában.
A klímaváltozással, a levegőminőséggel, az aszállyal, a hulladékkal, a védett területekkel és a biológiai sokszínűséggel kapcsolatos problémák rendszerszintű megoldásokért kiáltanak és jobb tárcaközi együttműködést igényelnek. A zöldtárca e folyamat mozgatórugója kíván lenni” jelentette ki Sólymos László környezetvédelmi miniszter. Elmondása szerint az Envirostratégia 2030 az a dokumentum, amely évek óta hiányzott, ami nem más, mint egy világos, érthető környezetvédelmi vízió.
„Nagyra értékeljük egy olyan egységes környezetvédelmi stratégia kidolgozására tett igyekezetet, amely tartalmazza az alapvető célokat, ugyanakkor javaslatokat is tesz ezek elérésére. Bár nem azonosulunk minden intézkedéssel, a hosszú távú környezetvédelmi elképzelés fontos stabilizáló tényező a vállalkozói szféra számára. Egyúttal felszólítunk minden olyan támogatási mechanizmus teljes körű kihasználására, amely elősegíti a kitűzött célok elérését anélkül, hogy veszélyeztetné a szlovák ipar versenyképességét"- mondta Miroslav Kiraľvarga, a Munkaadók Országos Uniójának elnöke.
A stratégiát a környezetvédelmi minisztérium Környezetpolitikai Intézete dolgozta ki 160 szakember bevonásával, a nyilvánosság pedig online kérdőív kitöltésével nyilváníthatott véleményt. Ezek közül mintegy 800 ajánlást vettek figyelembe. A nyilvánosság a stratégiai elbírálásba is bekapcsolódhatott, amely augusztus 20-án ért véget.
„Üdvözöljük a munkaadók bevonását az envirostratégia előkészítésébe, valamint a tárca időtálló hozzáállását, ami a környezetre káros tevékenységek, például az alacsony minőségű szénkitermelés és -felhasználás támogatásának megvonásában nyilvánul meg. Ugyanakkor nem mindenben értünk egyet, ilyen terület például a környezetvédelmi adók kiterjesztése, ami tovább növelhetné az amúgy is elviselhetetlen adóterheket. A Klub 500 kihasználja majd a tárcaközi véleményezés nyújtotta lehetőséget a szlovák ipar versenyképességének megőrzése érdekében. Támogatjuk a stratégia, mint a környezetvédelem alapvető koncepcionális dokumentumának elfogadását"- mondta Tibor Gregor, a Klub 500 ügyvezető igazgatója
A dokumentum fő témái közé tartozik a legértékesebb természeti területek védelmének javítása, a körforgásos gazdaság támogatása, a környezetre káros támogatások megszüntetése, a mennyiségalapú hulladékgyűjtés és az ösztönző hulladéktárolási díjszabás bevezetése.
Például a természetvédelem esetében a stratégia azt javasolja, hogy 2025-ig a nemzeti parkok fele váljon emberi beavatkozás mentessé, 2030-ra pedig ez a terület a nemzeti parkok kiterjedésének 75% -ára nőhetne. Ezen kívül ajánlja a környezeti szempontból káros tevékenységek, például a szénbányászat támogatásának megvonását. A hulladékgazdálkodás területén olyan hatékony mechanizmusok bevezetését tanácsolja, amelyek megakadályozzák az illegális hulladéklerakók létrehozását, vagy elősegítik a mennyiségalapú hulladékgyűjtés bevezetését, amely a hulladék keletkezésének minimalizására és osztályozására ösztönöz.