Szlovák Köztársaság Környezetvédelmi Minisztériuma

A lex Csallóköz hatékonyabb vízvédelmet biztosít

Két éve, 2017 karácsonya előtt, több csallóközi faluban növényvédőszert mutattak ki az ivóvízben. A környezetvédelmi minisztérium ezért kezdeményezte a legértékesebb vízkészletek védelmét biztosító jogszabályt. Szigorította a szankciókat, hatékonyabbá tette a lakosság tájékoztatását és egyértelműen elrendelte, mit lehet a védett vízgazdálkodási területeken és mit nem. Ugyanakkor a vízvédelmi projektek támogatására is nagy figyelmet fordított.

A lex Csallóköznek köszönhetően ma hatékonyabban tudjuk védeni az ivóvizet. Ugyanis egy helyen rögzíti az egyértelmű szabályokat. Azt, hogy mit lehet, és mint nem lehet tenni a védett vízgazdálkodási területeken” – jelentette ki Sólymos László miniszterelnök-helyettes, környezetvédelmi miniszter.

A lex Csallóköz tiltja új ipari létesítmények építését, melyek veszélyes anyagokat állítanak elő vagy használnak, állatihulladék-feldolgozó létesítését, és ugyancsak tilos a kavicsbányászat a vízvédelmi területeken. Az új jogszabály hatékonyabbá tette a tájékoztatást – az önkormányzatoknak azonnal tájékoztatniuk kell a lakosságot, amint a vízminőség romlását észlelik. A Közegészségügyi Hivatal a megemelkedett hatértékekről köteles tájékoztatni, míg a zöldtárca évente átfogó jelentést tesz közzé a csallóközi víz minőségéről.

Szlovákiának a csatornázottság és a szennyvíztisztítás terén van még mit behoznia. Ugyanis a vegyszerek mellett épp a szennyvíz jelenti az egyik legnagyobb veszélyt a felszín alatti vízkészletekre. „Ezért az elmúlt négy évben csak a Csallóköz védett vízgazdálkodási terület három járásában 28, a víz védelmére és felhasználására irányuló projektet támogattunk, több mint 31 millió euróval”- mondta Sólymos, és hozzátette, hogy a térség a Környezeti Minőség Operatív Programból is kapott vissza nem térítendő támogatást. Ennek köszönhetően 2 nagyszabású beruházás valósul meg, több mint 23 millió euró összértékben. A Nemeshodos-Nagyabony társulás 10 millió eurós hozzájárulást kap a Környezetvédelmi Alapból.

Örülök, hogy több évnyi mellőzöttség után végre a Csallóközbe is jut támogatás vízvédelmi projektekre. Ennek köszönhetően szennyvíztisztító telepet építünk községünkben, ami lényegesen csökkenti majd a felszín alatti vizek szennyezésének kockázatát” – mondta Balódi László, Nemeshodos polgármestere.

A szaktárca a héten újabb, 28,5 millió értékű pályázati felhívást tett közzé a vízvédelmi területek 2000 lakos alatti települései számára. A hozzájárulásból pl. szennyvízhálózat és szennyvíztisztító telep építésére és bővítésére is lehetőség van.

Szlovákiában jelenleg 10 védett vízgazdálkodási terület van: 1. Csallóköz, 2. Sztrázsó-hegység (Strážovské vrchy), 3. Beszkidek és Jávornik-hegység (Beskydy a Javorníky), 4. Nagy-Fátra, 5. Alacsony-Tátra nyugati és keleti része, 6. Ipoly, Rimóca és Szalatnya felső szakasza, 7. Gölnic folyó felső szakasza, 8. Murányi-fennsík (Muránska planina), 9. Szlovák-karszt Pelsőci-fennsík, Felső-hegy), 10. Vihorlát.