A lex Csallóköz hatékonyabb vízvédelmet biztosít
Két éve, 2017 karácsonya előtt, több csallóközi faluban növényvédőszert mutattak ki az ivóvízben. A környezetvédelmi minisztérium ezért kezdeményezte a legértékesebb vízkészletek védelmét biztosító jogszabályt. Szigorította a szankciókat, hatékonyabbá tette a lakosság tájékoztatását és egyértelműen elrendelte, mit lehet a védett vízgazdálkodási területeken és mit nem. Ugyanakkor a vízvédelmi projektek támogatására is nagy figyelmet fordított.
„A lex Csallóköznek köszönhetően ma hatékonyabban tudjuk védeni az ivóvizet. Ugyanis egy helyen rögzíti az egyértelmű szabályokat. Azt, hogy mit lehet, és mint nem lehet tenni a védett vízgazdálkodási területeken” – jelentette ki Sólymos László miniszterelnök-helyettes, környezetvédelmi miniszter.
A lex Csallóköz tiltja új ipari létesítmények építését, melyek veszélyes anyagokat állítanak elő vagy használnak, állatihulladék-feldolgozó létesítését, és ugyancsak tilos a kavicsbányászat a vízvédelmi területeken. Az új jogszabály hatékonyabbá tette a tájékoztatást – az önkormányzatoknak azonnal tájékoztatniuk kell a lakosságot, amint a vízminőség romlását észlelik. A Közegészségügyi Hivatal a megemelkedett hatértékekről köteles tájékoztatni, míg a zöldtárca évente átfogó jelentést tesz közzé a csallóközi víz minőségéről.
Szlovákiának a csatornázottság és a szennyvíztisztítás terén van még mit behoznia. Ugyanis a vegyszerek mellett épp a szennyvíz jelenti az egyik legnagyobb veszélyt a felszín alatti vízkészletekre. „Ezért az elmúlt négy évben csak a Csallóköz védett vízgazdálkodási terület három járásában 28, a víz védelmére és felhasználására irányuló projektet támogattunk, több mint 31 millió euróval”- mondta Sólymos, és hozzátette, hogy a térség a Környezeti Minőség Operatív Programból is kapott vissza nem térítendő támogatást. Ennek köszönhetően 2 nagyszabású beruházás valósul meg, több mint 23 millió euró összértékben. A Nemeshodos-Nagyabony társulás 10 millió eurós hozzájárulást kap a Környezetvédelmi Alapból.
„Örülök, hogy több évnyi mellőzöttség után végre a Csallóközbe is jut támogatás vízvédelmi projektekre. Ennek köszönhetően szennyvíztisztító telepet építünk községünkben, ami lényegesen csökkenti majd a felszín alatti vizek szennyezésének kockázatát” – mondta Balódi László, Nemeshodos polgármestere.
A szaktárca a héten újabb, 28,5 millió értékű pályázati felhívást tett közzé a vízvédelmi területek 2000 lakos alatti települései számára. A hozzájárulásból pl. szennyvízhálózat és szennyvíztisztító telep építésére és bővítésére is lehetőség van.
Szlovákiában jelenleg 10 védett vízgazdálkodási terület van: 1. Csallóköz, 2. Sztrázsó-hegység (Strážovské vrchy), 3. Beszkidek és Jávornik-hegység (Beskydy a Javorníky), 4. Nagy-Fátra, 5. Alacsony-Tátra nyugati és keleti része, 6. Ipoly, Rimóca és Szalatnya felső szakasza, 7. Gölnic folyó felső szakasza, 8. Murányi-fennsík (Muránska planina), 9. Szlovák-karszt Pelsőci-fennsík, Felső-hegy), 10. Vihorlát.