A környezetvédelmi tárca támogatja a fenntartható turizmust és az UNESCO védjegy használatát
Norbert Kurilla környezetvédelmi államtitkár ma fogadta az első szlovákiai látogatására érkező UNESCO Világörökségi Központ igazgatóját
Folytatni kell az együttműködést az UNESCO mint védjegy népszerűsítése terén, ami hozzájárulhat a kevésbé fejlett régiók gazdasági növekedéséhez, ugyanakkor a világörökségi helyszínekre alapuló turizmusnak a fenntarthatóság elvét kell követnie. Erről is tárgyalt ma Norbert Kurilla környezetvédelmi államtitkár az UNESCO Világörökségi Központjának igazgatójával, Dr. Mechtild Rösslerrel.
„Az idegenforgalom a legjelentősebb kapocs az örökségvédelem és a fenntartható fejlődés között. Helyes irányítással a turizmus hozzájárulhat a felemelkedéshez valamint a környezet és a természeti örökség védelméhez“ – jelentette ki Norbert Kurilla államtitkár.
A Polyána hegység, melynek szimbóluma a festői táj és a hagyományápolás, a tradicionális erdőgazdálkodás jó példája, mivel e területen a természetvédelem együtt jár a turizmus fejlődésével. Ebbe a régióba látogat holnap Mechtild Rössler az UNESCO képviselője a Polyána Tájvédelmi Terület igazgatójának kíséretében. Vladimíra Fabriciusová idén júniusban nyerte el a legjobb vezetőnek járó rangos Michael Batisse-díjat.
Az UNESCO Világörökségi Központjának igazgatója részt vesz a helyi vállalkozókkal, a tudományos közösség és a harmadik szektor képviselőivel valamint a környezetvédelmi-, a külügy- és a kulturális minisztérium szakembereivel folytatott nyilvános vitán. Ennek célja megoldást keresni arra, miként lehet az UNESCO védjegyet népszerűsíteni és felhasználni a természeti erőforrások védelmével és a turizmussal karöltve.
Rendkívül fontos a környezetvédelemi tárca számára az UNESCO képviselőivel való együttműködés. Irina Bokova, a szervezet főigazgatójának tavalyi látogatása során a szlovák politika képviselői is kinyilvánították, támogatják a fenntartható idegenforgalmat. Idén májusban Bártfán megrendezett konferencia is ebben a szellemben zajlott. "Szlovákia kiváló adottságokkal rendelkezik, minden lehetősége adott ahhoz, hogy hatékonyabban kihasználja a világörökségi helyszíneket" - tette hozzá Norbert Kurilla, környezetvédelmi államtitkár.
Jelenleg világszerte 167 ország 1073 helyszíne szerepel az UNESCO világörökségi listáján. Ebből 54 a veszélyeztetett, 832 a kulturális, 206 a természeti és 35 az ún. vegyes kategóriába tartozik. Szlovákia 1993-ban csatlakozott a világ kulturális és természeti örökségének védelméről szóló UNESCO-egyezményhez. Azóta hét helyszín - 5 kulturális és 2 természeti - szerepel a listán: Selmecbánya, Lőcse, Szepes vára, a vlkolineci skanzen, a szlovákiai Kárpátok fatemplomai és Bártfa történelmi belvárosa, az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt barlangjai valamint a Kárpátok ősbükkösei. A bioszféra-rezervátum világhálózatának további 4 szlovákiai helyszín a része: a Szlovák-karszt, a Polyána, a Keleti-Kárpátok és a Tátra.