A hulladékszelektálásra irányuló projektbe közel 300 iskola kapcsolódott be
A környezetvédelmi minisztérium folytatja küzdelmét a hulladéklerakók ellen. Úgy változtatja a hulladékpolitikát, hogy érdemes legyen szeparálni és újrahasznosítani a szemetet. Fizetőssé tette a nejlontáskákat és tervezi a hulladéktárolási díj emelését. Eközben az oktatásról sem feledkezik meg a tárca, ezért örvendetes, hogy a Szeparálok, szeparálsz, szeparálunk projektbe már közel 300 alapiskola kapcsolódott be, köztük 9 magyar tanítási nyelvű.
Sólymos László környezetvédelmi miniszter és Matej Ovčiarka, a Szlovák Környezetvédelmi Ügynökség (SAŽP) vezérigazgatója ma a dévényújfalui P. Horov Általános Iskolában indították el a Szeparálok, szeparálsz, szeparálunk projekt újabb fordulóját. Szlovákia szerte 295 általános iskola vesz részt benne (116 a kísérleti fázisba kapcsolódott be, 179 pedig a második fordulóba).
A környezetvédelmi projekt, amelynek kísérleti szakaszát tavaly indították a megyeszékhelyek alapiskoláiban, elsősorban az alsó tagozatos tanulókat célozza meg. Célja a környezettudatos szokások kialakításának támogatása. „Nemcsak a gyerekekről van szó. Saját tapasztalatból tudom, hogy amit a gyerekek megtanulnak, azt átadják a szüleiknek is. Tehát ez a helyes út, de az oktatás magában nem elég” – jelentette ki Sólymos László környezetvédelmi miniszter.
A projekt a három leggyakoribb hulladéktípus, mégpedig a műanyag, a papír és az üveg osztályozására és szeparálására fókuszál. Az oktatóanyag információs táblákat és a szeparálást könnyítő eszközöket tartalmaz. „Örömmel tölt el, hogy a projekt támogatásra talált az iskolákban, és összesen 295 intézmény közel háromezer osztálya jelentkezett“ – tette hozzá Matej Ovčiarka, a SAŽP vezérigazgatója.
„Iskolánk három alappillére a nyelvek, a sport és az ökológia. Környezetvédelmi szakkör is működik nálunk, a hulladékot pedig osztályozva gyűjtjük. Megszereztük a Zöld Iskola nemzetközi tanúsítványt és bízunk abban, hogy ezt a jövőben sikerül megvédenünk” – mondtaMiloš Marko iskolaigazgató.
Sólymos végül emlékeztetett arra, hogy az oktatás csak a hulladéklerakók elleni közdelem egyik pillére. A környezetvédelmi tárca intenzíven dolgozik a hulladékpolitika megváltoztatásán, hogy a jövőben megérje szeparálni és újrahasznosítani a hulladékot Szlovákiában. Már ma sem fizetnek az önkormányzatok a szeparált települési hulladékért. A következő lépés a hulladék lerakókon való tárolásáért fizetett díj emelése. Ez várhatóan a szemét osztályozására és a hulladéklerakókban lerakott hulladék mennyiségének csökkentésére fogja motiválni a településeket.