A bősi zsilipkamrák élettartamuk hátárához értek. Megkezdődött a korszerűsítésük
Több mint negyedszázados működésük során a bősi vízi erőmű zsilipkamráin több százezer hajó úszott keresztül. Hogy továbbra is fenntartható legyen a biztonságos, megbízható és zökkenőmentes hajózás a Dunán, elkerülhetetlen a kamrák teljes felújítása. Az építési munkálatok ma jelképes alapkőletétellel kezdődtek, a környezetvédelmi és közlekedési tárca vezetőinek, valamint az Európai Bizottság és a kivitelező cég képviselőinek jelenlétében.
„Üzembe helyezésük óta a zsilipkamrákon több mint 400 ezer hajó úszott át, amihez 100 ezernél is többször kellett feltölteni őket. Ennek következtében a szivárgások már a működést is veszélyeztetik, és a kamrák mára élettartamuk határához érkeztek. Ezért az innováció és a korszerűsítés a szlovákiai és európai hajózás szempontjából is óriási jelentőséggel bír. Ebben egyetértenek velünk az Európai Unió képviselői is” – mondta Daniel Kvocera, a Vízgazdálkodási Építővállalat vezérigazgatója, aki hozzátette, a mostani az első átfogó felújítás az erőmű 1992-es üzembe helyezése óta.
A felújítás nem fogja befolyásolni a működést, először a jobb oldali zsilipkamra korszerűsítése kerül sorra. A projekt keretében kicserélik a több mint száztonnás alsó és felső zsilipkapukat, megújulnak a vízbeeresztő és –leeresztő berendezések, illetve a teljes vízszintszabályzó rendszer. Az egész építmény biztonságát pedig a zsilipkamrák aljzatának stabilizálása is növeli. Újdonságnak számít Bősön a hajóforgalom jobb ellenőrzését és irányítását biztosító ún. szakértői ellenőrző rendszer bevezetése.
„Ma tovább írjuk ennek a jelentős vízi építménynek a történelmét, amely amellett, hogy árvízvédelmi szerepet tölt be és tiszta energiát ad, a zökkenőmentes és biztonságos hajózás feltételeit is biztosítja“ – jelentette ki Sólymos László miniszterelnök-helyettes, környezetvédelmi miniszter.
A bősi vízi erőmű zsilipkamráinak innovációja és korszerűsítése nevet viselő projekt költségeit európai uniós alapokból fedezik. Az Európai Összekapcsolási Eszköz (CEF) keretéből 2016-ban közel 123 millió eurót hagytak jóvá erre a célra.
A fővállalkozó a Metrostav társaság, a nemzetközi közbeszerzés győztese, az építésfelügyeletet a bősi vízi erőmű – zsilipkamrák egyesület (Združenie VDG – Plavebné komory) biztosítja, melyet a Dopravoprojekt társaság képvisel.