Blind friendly Magyar English
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Komisia rokovala o zonácii TANAPU v Tatrách

09.09.2011

„Dnes sme na vlastné oči priamo v Tatrách videli a diskutovali s vedeckou obcou o problémoch, ktoré je lepšie raz vidieť ako stokrát o nich počuť alebo ich písať od stola,“ povedal minister József Nagy a dodal: „Verím, že po dohode s odborníkmi sa nám podarí spoločne aj s ochranármi, mimovládnymi organizáciami, neštátnymi vlastníkmi lesov a ostatnými stranami dospieť k návrhu zonácie, ktorý zabezpečí kvalitnú ochranu prírody a poriadok v slovenských veľhorách.“

Komisia navštívila Jaloveckú dolinu, ktorá by mala byť včlenená do zóny A s najvyšším stupňom ochrany ako aj Tichú a Kôprovú dolinu, pri ktorých sa uvažuje o zaradení ich podstatných častí do zóny A.

Členovia komisie – vedeckí pracovníci a pedagógovia univerzít ďalej upozornili na nevyhnutnosť reformy ochrany prírody v pripravovanom zákone o ochrane prírody a novému inovatívnemu prístupu k financovaniu ochrany prírody, na ktorej sa musí svojím podielom zúčastňovať aj štát.

Po zvŕšení práce odbornej komisie prerokuje ministerstvo podklady k budúcej zonácii so všetkými zainteresovanými stranami vrátane súkromných vlastníkov a mimovládnych organizácií. Cieľom bude návrh zonácie, ktorá má riešiť problémy a požiadavky čo najväčšieho počtu zainteresovaných subjektov tak, aby bolo zachované prírodné bohatstvo Slovenska.

Ministerstvo životného prostredia plánuje predložiť konečný návrh zonácie na rokovanie vlády SR až po schválení nového zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorý má priniesť riešenie súčasných problémov v otázkach ochrany prírody.

 

Beatrice Hudáková