Nepôvodné a invázne nepôvodné druhy
- Aktuality
- Nepôvodné druhy
- Právne predpisy týkajúce sa nepôvodných druhov
- Invázne nepôvodné druhy
- Právne predpisy týkajúce sa inváznych nepôvodných druhov
- Informácie o povoleniach na vykonávanie činnosti týkajúcej sa inváznych nepôvodných druhov
- Akčný plán na riešenie problematiky prienikových ciest neúmyselnej introdukcie a neúmyselného šírenia inváznych nepôvodných druhov na územie Slovenskej republiky a na územie EÚ cez územie Slovenskej republiky
- Zaujímavé linky
- Zaujímavé dokumenty
Aktuality
Ďalšie informácie týkajúce sa problematiky nepôvodných a inváznych nepôvodných druhov sú dostupné na: https://www.facebook.com/mzpsr
Nepôvodné druhy
Nepôvodný druh je akýkoľvek živý jedinec druhu, poddruhu alebo nižšieho taxónu živočíchov, rastlín, húb alebo mikroorganizmov introdukovaný mimo oblasť svojho prirodzeného výskytu, pričom tento pojem zahŕňa akúkoľvek časť, gaméty, semená, vajíčka alebo propaguly takéhoto druhu, ako aj všetky hybridy, odrody alebo plemená, ktoré by mohli prežiť a následne sa rozmnožovať. (Čl. 3 bod 1 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1143/2014 o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov)
Zámerné rozširovanie nepôvodných druhov rastlín a živočíchov je v Slovenskej republike regulované zákonom č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov. Reguláciou sa zabezpečuje ochrana prirodzeného druhového zloženia ekosystémov, pričom v územiach s 3., 4. a 5. stupňom ochrany je zakázané rozširovať nepôvodné druhy rastlín a živočíchov. V územiach s 1. a 2. stupňom ochrany sa vyžaduje súhlas územne príslušného okresného úradu v sídle kraja na výsadbu a pestovanie nepôvodných druhov rastlín a vypustenie nepôvodných druhov živočíchov do životného prostredia.
Dohovor o biologickej diverzite v článku 8 písm. h) ukladá zmluvným stranám, ak je to možné a vhodné zabrániť introdukcii, a kontrolovať nepôvodné druhy alebo vyhubiť tie, ktoré ohrozujú ekosystémy, stanovištia alebo druhy. Hovorí teda o prevencii introdukcie nepôvodných druhov, so zameraním sa na kontrolu a prípadné odstraňovanie tých druhov, ktoré majú negatívny vplyv na ekosystémy, biotopy alebo druhy. Slovenská republika je zmluvnou stranou Dohovoru o biologickej diverzite.
Postup pri výsadbe a pestovaní nepôvodných druhov rastlín a vypúšťaní nepôvodných druhov živočíchov na území Slovenskej republiky
V územiach s 1. a 2. stupňom ochrany sa na výsadbu alebo pestovanie nepôvodných druhov rastlín za hranicami zastavaného územia obce vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody (§ 7 ods. zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov (ďalej len ,,zákon o ochrane prírody a krajiny). Súhlas orgánu ochrany prírody (§ 7 ods. 3 písm. b) zákona o ochrane prírody a krajiny) na výsadbu alebo pestovanie nepôvodných druhov sa vyžaduje aj v zastavanom území obce na pozemku s výmerou viac ako 1 000 m2. Súhlas orgánu ochrany prírody sa vyžaduje aj na vypustenie nepôvodných druhov živočíchov do životného prostredia.
Pred výsadbou nepôvodného druhu rastliny, alebo vypustením nepôvodného druhu živočícha je potrebné požiadať o vydanie súhlasu územne príslušný okresný úrad v sídle kraja, odbor starostlivosti o životné prostredie a výsadbu uskutočniť až po tom, čo takýto súhlas orgán štátnej správy ochrany prírody vydá a nadobudne právoplatnosť. Žiadosť o vydanie súhlasu obsahuje náležitosti podľa § 2 ods. 3 vyhl. Ministerstva životného prostredia SR č. 170/2021 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o ochrane prírody a krajiny:
- meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu alebo názov alebo obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania žiadateľa,
- názov nepôvodného druhu a počet jedincov, ktoré sa plánujú vysádzať, pestovať alebo vypúšťať, alebo výmeru plochy, na akej sa plánujú vysádzať alebo pestovať,
- lokalitu plánovanej výsadby, pestovania alebo vypustenia jedincov s uvedením katastrálneho územia a čísla parcely katastra nehnuteľností,
- dôvod plánovanej výsadby, pestovania alebo vypustenia jedincov,
- obdobie plánovanej výsadby, pestovania alebo vypustenia jedincov,
- spôsob odstránenia alebo odchytu jedincov, ak je ich pestovanie alebo vypustenie dočasného charakteru, a spôsob nakladania s nimi,
- spôsob uvedenia plochy po ukončení pestovania do stavu podľa druhu pozemku evidovaného v katastri nehnuteľností.
Orgán ochrany prírody pri posudzovaní žiadosti o vydanie súhlasu prihliada podľa § 2 ods. 4 vyhl. Ministerstva životného prostredia SR č. 170/2021 Z. z. na:
- krajinu pôvodu jedincov a ich genetický pôvod vrátane krížencov,
- biológiu druhu, spôsob rozmnožovania, schopnosť adaptácie na iné prostredie, trofické nároky, priemernú dĺžku života a u druhov živočíchov ich migračné správanie,
- možné vplyvy na pôvodné druhy a prírodné biotopy vrátane možnosti kríženia sa s pôvodnými druhmi a rizika prenosu chorôb na pôvodné druhy
- klimatické a ekologické podmienky lokality plánovanej výsadby, pestovania a vypustenia nepôvodného druhu,
- predchádzajúci a súčasný výskyt nepôvodného druhu v lokalite a jeho vplyv na pôvodné druhy a prírodné biotopy,
- osobitné záujmy ochrany prírody v lokalite plánovanej výsadby, pestovania a vypustenia nepôvodného druhu v jej okolí,
- metódy odstraňovania nepôvodných druhov a ich sprievodné vplyvy a iné nakladanie s nimi.
Ak sa má výsadba a pestovanie nepôvodných druhov rastlín vykonávať na lesnom pozemku, súhlas sa vydáva ako súčasť záväzného vyjadrenia k schváleniu alebo zmene programu starostlivosti o lesy.
Súhlas na pestovanie nepôvodných druhov rastlín môže orgán ochrany prírody vydať len ak výsadba a pestovanie nepôvodných druhov rastlín alebo vypustenie nepôvodných druhov živočíchov do životného prostredia preukázateľne nebude mať nepriaznivý vplyv na pôvodné druhy rastlín alebo živočíchov, alebo prírodné biotopy (§ 7 ods. 4 zákona o ochrane prírody a krajiny). Za účelom posúdenia žiadosti o vydanie súhlasu si orgán štátnej správy vyžiada stanovisko od odbornej organizácie ochrany prírody, ktorou je Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky, Tajovského 28B, 974 01 Banská Bystrica (https://www.sopsr.sk/web/?cl=996). Z tohto dôvodu je odporúčané pred podaním žiadosti kontaktovať Štátnu ochranu prírody Slovenskej republiky za účelom predbežnej konzultácie výsadby nepôvodných druhov rastlín.
Ak orgán ochrany prírody súhlas na pestovanie nepôvodných druhov rastlín nevydá, v rozhodnutí môže nariadiť ich likvidáciu, najmä ak zníženie nepriaznivého vplyvu nepôvodných druhov rastlín na pôvodné druhy rastlín alebo živočíchov, alebo prírodné biotopy nemožno dosiahnuť reguláciou pestovania nepôvodných druhov (§ 7 ods. 6 zákona o ochrane prírody a krajiny).
Súhlas sa nevyžaduje na tie druhy, ktoré sú uvedené v prílohách č. 2 a 3 vyhlášky MŽP SR č. 170/2021 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov (ďalej len „vyhláška č. 170/2021 Z. z.“).
Zoznam nepôvodných druhov rastlín, ktoré sa môžu vysádzať alebo pestovať bez súhlasu orgánu ochrany prírody v územiach s 1. a 2. stupňom ochrany uvedených v prílohe č. 2 vyhlášky č. 170/2021 Z. z.:
- pagaštan konský (Aesculus hippocastanum)
- gaštan jedlý (Castanea sativa)
- dula podlhovastá (Cydonia oblonga)
- orech kráľovský (Juglans regia)
- moruša biela (Morus alba)
- moruša čierna (Morus nigra)
- mišpuľa obyčajná (Mespilus germanica)
- druhy rastlín uverejnené v Spoločnom katalógu odrôd poľnohospodárskych rastlinných druhov a v Spoločnom katalógu odrôd zeleninových druhov
- druhy poľnohospodárskych plodín a ovocné druhy uvedené v Listine registrovaných odrôd
Zoznam nepôvodných druhov živočíchov, ktoré sa môžu vypúšťať do životného prostredia bez súhlasu orgánu ochrany prírody v územiach s 1. a 2. stupňom ochrany uvedených v prílohe č. 3 vyhlášky č. 170/2021 Z. z.:
- bažant obyčajný (Phasianus colchicus)
- bažant kráľovský (Syrmaticus reevesii)
- morka divá (Meleagris gallopavo)
- muflón lesný (Ovis aries /musimon, ammon/) vo zverniciach a mufloních poľovných lokalitách
- daniel škvrnitý (Dama dama) vo zverniciach danielích poľovných lokalitách
Právne predpisy týkajúce sa nepôvodných druhov
- Zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov
- Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 170/2021 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov
Invázne nepôvodné druhy
Invázne nepôvodné druhy predstavujú jednu z hlavných hrozieb pre biodiverzitu a súvisiace ekosystémové služby. Riziká, ktoré takéto druhy predstavujú, sa môžu zvyšovať v dôsledku rastúceho svetového obchodu, dopravy, cestovného ruchu a zmeny klímy. Hrozba pre biodiverzitu a súvisiace ekosystémové služby, ktorú predstavujú invázne nepôvodné druhy, má rozličné formy, vrátane vážnych vplyvov na pôvodné druhy a štruktúru a fungovanie ekosystémov, a to zmenou biotopov, predátorským správaním, konkurenciou, prenosom chorôb, nahradením pôvodných druhov vo významnej časti ich oblasti výskytu a genetickými vplyvmi prostredníctvom hybridizácie. Okrem toho môžu mať invázne nepôvodné druhy významný nepriaznivý vplyv aj na ľudské zdravie a hospodárstvo. Hrozbu pre biodiverzitu a súvisiace ekosystémové služby, ľudské zdravie alebo hospodárstvo predstavujú iba živé jedince a ich časti, ktoré sa môžu rozmnožovať. Z tohto dôvodu je potrebné aby nakladanie s nimi podliehalo prísnej regulácii.
Invázny nepôvodný druh je nepôvodný druh, o ktorom sa zistilo, že jeho introdukcia alebo šírenie ohrozuje biodiverzitu a súvisiace ekosystémové služby alebo že má na ne nepriaznivý vplyv (čl. 3 ods. 2 nariadenia EP a Rady (EÚ) č. 1143/2014).
Invázny nepôvodný druh vzbudzujúci obavy Únie je invázny nepôvodný druh, ktorého nepriaznivý vplyv sa považuje za taký, ktorý si vyžaduje spoločnú činnosť na úrovni Únie podľa článku 4 ods. 3 nariadenia EP a Rady (EÚ) č. 1143/2014 (čl. 3 ods. 3 nariadenia EP a Rady (EÚ) č. 1143/2014).
Zoznam inváznych nepôvodných druhov vzbudzujúcich obavy Únie vydáva Komisia EÚ prostredníctvom vykonávacích nariadení. Zoznam inváznych nepôvodných druhov bol vydaný vykonávacím nariadením Komisie (EÚ) 2016/1141 z 13. júla 2016, ktorým sa prijíma zoznam inváznych nepôvodných druhov vzbudzujúcich obavy Únie podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1143/2014 a doplnený vykonávacími nariadeniami Komisie (EÚ) 2017/1263 z 12. júla 2017, 2019/1262 z 25. júla 2019 a 2022/1203 z 12. júla 2022. Na zozname inváznych nepôvodných druhov vzbudzujúcich obavy Únie sa v súčasnosti nachádza 88 druhov, pričom pri troch druhoch je odložená účinnosť na rok 2024 a pri jednom druhu na rok 2027.
Na zozname inváznych nepôvodných druhov vzbudzujúcich obavy Únie sú v súčasnosti zaradené nasledovné druhy (na území Slovenskej republiky bol dosiaľ potvrdený výskyt len pri druhoch vyznačených zvýrazneným textom):
I. suchozemské rastliny
- Asclepias syriaca / glejovka americká
- Heracleum mantegazzianum / boľševník obrovský
- Impatiens glandulifera / netýkavka žliazkatá
- Andropogon virginicus / fúzatka virgínska
- Cardiospermum grandiflorum / balónovec veľkokvetý
- Cortaderia jubata / kortadéria hrivnatá
- Ehrharta calycina / erharta plevnatá
- Gunnera tinctoria / gunera farbiarska
- Heracleum persicum / boľševník perzský
- Heracleum sosnowskyi / boľševník Sosnovského
- Humulus scandens / chmeľ japonský
- Koenigia polystachya / (zatiaľ nemá slovenský názov)
- Lespedeza cuneata / lespedéza trváca
- Lygodium japonicum / popínavec japonský
- Microstegium vimineum / trsťovec prútnatý
- Parthenium hysterophorus / parténium dráždivé
- Pennisetum setaceum / ostroklas štetinatý
- Persicaria perfoliata / horčiak prerastenolistý
- Pueraria montana var. lobata / puerária horská laločnatá
II. dreviny
- Ailanthus altissima / pajaseň žliazkatý
- Acacia saligna / akácia vŕbovitá
- Baccharis halimifolia / bakchara halímiolistá
- Celastrus orbiculatus / bršlenec kruhovitý (od 2. 8. 2027)
- Hakea sericea / hakea hodvábna
- Prosopis juliflora / prozopa jahňadokvetá
- Triadica sebifera / lojovec voskový
III. vodné rastliny
- Eichhornia crassipes / eichhornia nafúknutá syn. plaváčik nafúknutý (vodný hyacint)
- Elodea nuttallii / vodomor Nuttalov
- Alternanthera philoxeroides / papagájovec močiarny
- Cabomba caroliniana / kabomba karolínska
- Gymnocoronis spilanthoides / šišatka mokradná
- Hydrocotyle ranunculoides / pupkovník iskerníkovitý
- Lagarosiphon major / sifónovec machovitý
- Ludwigia grandiflora / ludvigia veľkokvetá
- Ludwigia peploides / ludvigia kalužníkovitá
- Lysichiton americanus / tulcovka americká
- Myriophyllum aquaticum / stolístok vodný
- Myriophyllum heterophyllum / stolístok rôznolistý
- Pistia stratiotes / pistia rezavková (od 2.8.2024)
- Rugulopteryx okamurae / (zatiaľ nemá slovenský názov)
- Salvinia molesta / salvínia burinná
Podrobný opis inváznych nepôvodných druhov rastlín zo zoznamu
IV. bezstavovce
- Orconectes limosus / rak pruhovaný
- Pacifastacus leniusculus / rak signálny
- Procambarus clarkii / rak červený
- Procambarus virginalis / rak mramorový
- Arthurdendyus triangulatus / ploskuľa novozélandská
- Eriocheir sinensis / čínsky sladkovodný krab
- Faxonius rusticus / rak hrdzavý
- Faxonius virilis / rak severný
- Limnoperna fortunei / slávka zlatistá
- Solenopsis geminata / mravec ohnivý
- Solenopsis invicta / mravec dobyvačný
- Solenopsis richteri / mravec Richterov
- Vespa velutina nigrithorax / sršeň ázijský
- Wasmannia auropunctata / mravec juhoamerický
V. ryby
- Ameiurus melas / sumček čierny
- Lepomis gibbosus / slnečnica pestrá
- Perccottus glenii / býčkovec amurský
- Plotosus lineatus / plotos pruhovaný
- Pseudorasbora parva / hrúzovec sieťovaný
- Fundulus heteroclitus / (zatiaľ nemá slovenský názov), (od 2.8.2024)
- Gambusia affinis / živorodka komária
- Gambusia holbrooki / živorodka Holbrookova
- Channa argus / hadohlavec škvrnitý
- Morone americana / (zatiaľ nemá slovenský názov)
VI. obojživelníky
- Lithobates catesbeianus / skokan volský
- Xenopus laevis / pazúrnatka vodná (od 2.8.2024)
VII. plazy
- Trachemys scripta / korytnačka písmenková
- Lampropeltis getula / hadiarka retiazková
VIII. vtáky
- Alopochen aegyptiaca / húska štíhla
- Corvus splendens / vrana lesklá
- Oxyura jamaicensis / potápnica bielolíca
- Threskiornis aethiopicus / ibis posvätný
- Acridotheres tristis / škorec tmavočervený
- Pycnonotus cafer / bylbyl hnedý
IX. cicavce
- Myocastor coypus / nutria vodná syn. nutria riečna
- Nyctereutes procyonoides / psík medvedíkovitý
- Ondatra zibethicus / ondatra pižmová
- Procyon lotor / medvedík čistotný
- Axis axis / jeleň axis
- Callosciurus erythraeus / veverica červenkavá
- Callosciurus finlaysonii / veverica Finlaysonova
- Herpestes javanicus / mungo Geoffroyov
- Muntiacus reevesii / muntžak malý
- Nasua nasua / nosáľ červený
- Sciurus carolinensis / veverica sivá
- Sciurus niger / veverica líščia
- Tamias sibiricus / burunduk pruhovaný
Podrobný opis inváznych nepôvodných druhov živočíchov zo zoznamu
Invázny nepôvodný druh vzbudzujúci obavy Slovenskej republiky je iný invázny nepôvodný druh ako invázny nepôvodný druh vzbudzujúci obavy Únie, v prípade ktorého sa Slovenská republika na základe vedeckých dôkazov domnieva, že jeho uvoľnenie a rozšírenie, i v prípade, ak nie je úplne overené, má na jeho území alebo jeho časti významný nepriaznivý vplyv, ktorý si vyžaduje opatrenia na úrovni Slovenskej republiky (čl. 3 ods. 4 nariadenia EP a Rady (EÚ) č. 1143/2014).
Zoznam inváznych nepôvodných druhov vzbudzujúcich obavy Slovenskej republiky vydáva vláda Slovenskej republiky nariadením.
Na zozname inváznych nepôvodných druhov vzbudzujúcich obavy Slovenskej republiky sú v súčasnosti zaradené nasledovné druhy:
I. suchozemské rastliny
- Ambrosia artemisiifolia / ambrózia palinolistá
- Fallopia sp. / rod pohánkovec syn. krídlatka
- Solidago canadensis / zlatobyľ kanadská
- Solidago gigantea / zlatobyľ obrovská
II. dreviny
- Amorpha fruticosa / beztvarec krovitý
- Lycium barbarum / kustovnica cudzia
- Negundo aceroides syn. Acer negundo / javorovec jaseňolistý syn. javor jaseňolistý
Podrobný opis inváznych nepôvodných druhov rastlín zo zoznamu
Pravidelne aktualizovaná mapa výskytov inváznych nepôvodných druhov rastlín spracovaná Štátnou ochranou prírody Slovenskej republiky je dostupná tu.
III. bezstavovce
- Arion lusitanicus / slizovec iberský
- Sinanodonta woodiana / škľabka ázijská
IV. ryby
- Ameiurus nebulosus / sumček hnedý
- Gasterosteus aculeatus / pichľavka siná
- Neogobius fluviatilis / býčko piesočný
- Neogobius gymnotrachelus / býčko nahotemenný
- Neogobius kessleri / býčko hlavatý
- Neogobius melanostomus / býčko čiernoústy
IV. plazy
- Chrysemys picta / korytnačka maľovaná
V. cicavce
- Mustela vision / norok americký
Podrobný opis inváznych nepôvodných druhov živočíchov zo zoznamu
Obmedzenia držby a nakladania s inváznymi nepôvodnými druhmi
(§ 2 zákona č. 150/2019 Z. z., čl. 7 ods. 1 nariadenia EP a Rady (EÚ) č. 1143/2014)
Invázne nepôvodné druhy je zakázané priniesť na územie Únie/Slovenskej republiky (podľa toho či sa jedná o druh vzbudzujúci obavy Únie alebo Slovenskej republiky), držať, rozmnožovať, prepravovať okrem ich prepravy v súvislosti s ich eradikáciou, prepravovať do Únie, z Únie, ani v rámci nej, s výnimkou prepravy druhov do zariadení v súvislosti s eradikáciou (druhy vzbudzujúce obavy Únie) uvádzať na trh, používať, vymieňať, nechať rozmnožovať, chovať, pestovať alebo uvoľniť do životného prostredia.
Povinnosti fyzických a právnických osôb
(§ 3 zákona č. 150/2019 Z. z.)
Fyzické a právnické osoby, ktoré vykonávajú činnosti pri ktorých môže dôjsť k úniku inváznych nepôvodných druhov uvedených v národnom zozname alebo v zozname Európskej únie do životného prostredia alebo k ich šíreniu v životnom prostredí, sú povinné prijať opatrenia na zamedzenie takého úniku alebo šírenia. Vlastník alebo správca pozemku je povinný odstraňovať zo svojho pozemku invázne nepôvodné druhy uvedené v národnom zozname alebo v zozname Európskej únie a starať sa o pozemok tak, aby sa zamedzilo ich šíreniu. Táto povinnosť sa netýka rýb a zveri, kedy túto povinnosť zabezpečuje užívateľ poľovného, alebo užívateľ rybárskeho revíru. Ak je pozemok v užívaní inej osoby, ako je vlastník alebo správca pozemku, tieto povinnosti má užívateľ pozemku. Ak ide o lesné pozemky, tieto povinnosti plní obhospodarovateľ lesa pri činnostiach vykonávaných v rámci bežného hospodárenia v lesoch a tiež v rámci zabezpečovaní opatrení určených akčným plánom.
Podmienky a spôsoby odstraňovania inváznych nepôvodných druhov uvedených v národnom zozname a zozname Európskej únie ustanoví Ministerstvo životného prostredia SR vyhláškou.
Spôsoby odstraňovania inváznych nepôvodných druhov
Spôsoby odstraňovania inváznych nepôvodných druhov živočíchov sú uvedené v prílohe č. 1 vyhl. č. 450/2019 Z. z. ktorou sa ustanovujú podmienky a spôsoby odstraňovania inváznych nepôvodných druhov
Spôsoby odstraňovania inváznych nepôvodných druhov rastlín a ich opis je uvedený v prílohe č. 2 vyhl. č. 450/2019 Z. z. ktorou sa ustanovujú podmienky a spôsoby odstraňovania inváznych nepôvodných druhov
Spôsoby nakladania s biomasou z inváznych nepôvodných druhov rastlín sú uvedené v prílohe č. 3 vyhl. č. 450/2019 Z. z. ktorou sa ustanovujú podmienky a spôsoby odstraňovania inváznych nepôvodných druhov
Rýchla eradikácia inváznych nepôvodných druhov
Rýchla eradikácia je súhrn opatrení, ktoré sa vykonávajú v prípade zistenia výskytu inváznych nepôvodných druhov, ktoré sa na území Slovenskej republiky zatiaľ nevyskytovali. Cieľom rýchlej eradikácie je čo najskoršia eliminácia populácie, kým je počet jej jedincov ešte obmedzený, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu druhu.
Rýchlu eradikáciu podľa § 4 zákona č.150/2019 o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov a o zmene a doplnení niektorých zákonov nariaďuje územne príslušný okresný úrad bezodkladne po doručení návrhu Štátnej ochrany prírody SR na jej vykonanie. V prípade druhov uvedených na zozname inváznych nepôvodných druhov vzbudzujúcich obavy EÚ, má Slovenská republika ako členský štát, podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1143/2014 o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov, povinnosť bezodkladne písomne oznámiť Komisii včasné zistenie introdukcie alebo výskytu inváznych nepôvodných druhov a informovať o tom ostatné členské štáty (platí aj v prípade opakovaného výskytu). Rovnako aj o vykonaných opatreniach. Na tento účel slúži Európsky notifikačný systém – NOTSYS, cez ktorý príslušná organizácia (v SR Ministerstvo životného prostredia) vykonáva oznámenia týkajúce sa inváznych nepôvodných druhov vzbudzujúcich obavy EÚ.
Nahlasovanie nálezu invázneho nepôvodného druhu
Nález invázneho nepôvodného druhu, alebo podozrenie, že ide o invázny nepôvodný druh je možné nahlásiť prostredníctvom systému rýchleho varovania. Nález je potrebné zdokumentovať údajmi o polohe a fotografiou. Včasné informácie o výskyte inváznych nepôvodných druhoch sú najlepšou prevenciou pred ich rozšírením na našom území, čím pomáhajú znižovať ich negatívny vplyv, ale aj náklady na ich eradikáciu.
Právne predpisy týkajúce sa inváznych nepôvodných druhov
- Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1143/2014 o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov
- Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2016/1141 z 13. júla 2016, ktorým sa prijíma zoznam inváznych nepôvodných druhov vzbudzujúcich obavy Únie podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1143/2014
- Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2017/1263 z 12. júla 2017, ktorým sa aktualizuje zoznam inváznych nepôvodných druhov vzbudzujúcich obavy Únie prijatý vykonávacím nariadením (EÚ) 2016/1141 podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1143/2014
- Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2019/1262 z 25. júla 2019, ktorým sa mení vykonávacie nariadenie (EÚ) 2016/1141 s cieľom aktualizovať zoznam inváznych nepôvodných druhov vzbudzujúcich obavy Únie
- Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 449/2019 Z. z., ktorým sa vydáva zoznam inváznych nepôvodných druhov vzbudzujúcich obavy Slovenskej republiky
- Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 396/2023 Z. z., ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 449/2019 Z. z., ktorým sa vydáva zoznam inváznych nepôvodných druhov vzbudzujúcich obavy Slovenskej republiky
- Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 450/2019 Z. z., ktorou sa ustanovujú podmienky a spôsoby odstraňovania inváznych nepôvodných druhov
- Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 485/2023 Z. z., ktorou sa mení vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 450/2019 Z. z., ktorou sa ustanovujú podmienky a spôsoby odstraňovania inváznych nepôvodných druhov
Ďalšie vykonávacie a delegované právne akty Európskej únie týkajúce sa problematiky inváznych nepôvodných druhov
- Vykonávacie nariadenie komisie (EÚ) 2017/1454 z 10. augusta 2017, ktorým sa špecifikujú technické formáty na podávanie správ členských štátov podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1143/2014
- Vykonávacie nariadenie komisie (EÚ) 2016/145 zo 4. februára 2016, ktorým sa prijíma formát dokumentu slúžiaceho ako dôkaz pre povolenie vydané príslušnými orgánmi členského štátu, na základe ktorého môžu zariadenia vykonávať určité činnosti týkajúce sa inváznych nepôvodných druhov vzbudzujúcich obavy Únie podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1143/2014
- Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2018/968 z 30. apríla 2018, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1143/2014, pokiaľ ide o posudzovanie rizík súvisiacich s inváznymi nepôvodnými druhmi
Informácie o povoleniach na vykonávanie činnosti týkajúcej sa inváznych nepôvodných druhov
Povolenia na vykonávanie činností týkajúcich sa inváznych nepôvodných druhov podľa § 2 ods. 3 zákona č. 150/2019 Z. z. o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov a o zmene a doplnení niektorých zákonov a čl. 8 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1143/2014 o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov
Žiadateľ: Centrum biológie rastlín a biodiverzity SAV, Dúbravská cesta 9, 845 23 Bratislava
Účel vydania povolenia: výskum na inváznych nepôvodných druhoch
Platnosť povolenia: do 31. 7. 2024
Zoznam povolených druhov uvedených v zozname inváznych nepôvodných druhov vzbudzujúcich obavy Európskej únie:
- Ailanthus altissima (pajaseň žliazkatý) číselné znaky KN: ex 06029048/ex 12099999 v počte max. 50 ks a max.10 g semien
- Alternathera philoxeroides (papagájovec) číselné znaky KN: ex 06029050/ex 1209999 v počte max. 50 ks a max. 10 g semien
- Andropogon virginicus (fúzovec) číselné znaky KN: ex 06029050/ex 12099999 v počte max. 50 ks a max. 10 g semien
- Asclepias syriaca (glejovka americká) číselné znaky KN: ex 06029050/ex 12099999 v počte max. 50 ks a max 10 g semien
- Baccharis halimifolia číselné znaky KN: ex 06029049/ex 06029045, ex 12099999 v počte max. 50 ks a max. 10 g semien
- Cabomba caroliniana (kabomba karolínska) číselné znaky KN: ex 06029050/ex 12099999 v počte max. 50 ks a max. 10 g semien
- Ehrharta calycina (erharta) číselné znaky KN: ex 06029050/ex 12099999 v počte max. 50 ks a max. 10 g semien
- Eichhornia crassipes (eichhornia nafúknutá) číselné znaky KN: ex 06029050/ex 12093000 v počte max. 50 ks a max. 10 g semien
- Elodea nuttallii (vodomor Nuttallov) číselné znaky KN: ex 06029050/ex 12099999 v počte max. 50 ks a max. 10 g semien
- Gunnera tinctoria (gunera farbiarska) číselné znaky KN: ex 06029050/ex 12099999 v počte max. 50 ks a max. 10 g semien
- Gymnocoronis spilanthoides číselné znaky KN: ex 06029050/ex 12099999 v počte max. 50 ks a max. 10 g semien
- Heracleum mantegazzianum (boľševník obrovský) číselné znaky KN: ex 06029050/ex 12099999 v počte max. 50 ks a max. 100 g semien
- Heracleum persicum (boľšeník perský) číselné znaky KN: ex 06029050/ex 12099999 v počte max. 50 ks a max. 100 g semien
- Heracleum sosnowskyi (boľševník Sosnovského) číselné znaky KN: ex 06029050/ex 12099999 v počte max. 50 ks a max. 100 g semien
- Humulus scandens (chmeľ japonský) číselné znaky KN: ex 06029050/ex 12099999 v počte max. 50 ks a max. 10 g semien
- Hydrocotyle ranunculoides (pupkovník iskerníkovitý) číselné znaky KN: ex 06029050/ex 12099999 v počte max. 50 ks a max. 10 g semien
- Impatiens glandulifera (netýkavka žliazkatá) číselné znaky KN: ex 06029050/ex 12099999 v počte max. 50 ks a max. 10 g semien
- Lagarosiphon major (sifónovec machovitý) číselné znaky KN: ex 06029050/ v počte max. 50ks a max. 10 g semien
- Ludwigia grandiflora (ludvigia) číselné znaky KN: ex 06029050/ex 12099999 v počte max. 50ks a max. 10 g semien
- Ludwigia peploides (ludvigia) číselné znaky KN: ex 06029050/ex 12099999 v počte max. 50ks a max. 10 g semien
- Lysichiton americanus číselné znaky KN: ex 06029050/ex 12099999 v počte max. 50 ks a max. 10 g semien
- Myriophyllum aquaticum (stolístok vodný) číselné znaky KN: ex 06029050/ex 12099999 v počte max. 50 ks a max. 10 g semien
- Myriophyllum heterophyllum (stolístok) číselné znaky KN: ex 06029050/ex 12099999 v počte max. 50 ks a max. 10 g semien
- Parthenium hysterophorus číselné znaky KN: ex 06029050/ex 12099999 v počte max. 50 ks a max. 10 g semien
- Pennisetum setacetum (perovec veľkoklasý) číselné znaky KN: ex 06029050/ex 12099999 v počte max. 50 ks a max. 100 g semien
- Persicaria perfoliata (horčiak) číselné znaky KN: ex 06029050/ex 12099999 v počte max. 50 ks a max. 10 g semien
- Pueraria montana var. lobata (puerária horská laločnatá) číselné znaky KN: ex 06029050/ex 12099999 v počte max. 50 ks a max. 10 g semien
- Salvinia molesta (salvínia obťažná) číselné znaky KN: ex 06029050/- v počte max. 50 ks a max. 10 g semien
Zoznam povolených druhov uvedených v zozname inváznych nepôvodných druhov vzbudzujúcich obavy Slovenskej republiky:
- Ambrosia artemisiifolia (ambrózia palinolistá) v počte max. 50 ks a max.10 g semien
- Amorpha fruticosa (beztvarec krovitý) v počte max. 50 ks a max.10 g semien
- Fallopia sp. (druhy rodu pohánkovec) v počte max. 500 ks a max. 200 g semien
- Lycium barbarum (kustovnica cudzia) v počte max. 50 ks a max. 10 g semien
- Negundo aceroides (javorovec jaseňolistý) v počte max. 50 ks a max. 10 g semien
- Solidago canadensis (zlatobyľ kanadská) v počte max. 5000 ks a max. 200 g semien
- Solidago gigantea (zlatobyľ obrovská) v počte max. 5000 ks a max. 200 g semien
Pozn. Číselné znaky kombinovanej nomenklatúry sú ustanovené v nariadení (EHS) č. 2658/87.
Akčný plán na riešenie problematiky prienikových ciest neúmyselnej introdukcie a neúmyselného šírenia inváznych nepôvodných druhov na územie Slovenskej republiky a na územie EÚ cez územie Slovenskej republiky
Slovenská republika ako členský štát Európskej únie je povinná zavádzať súbor opatrení, ktorým sa zabráni prieniku inváznych druhov z krajín mimo Európskej únie na naše územie a zároveň zamedziť ďalšiemu šíreniu inváznych druhov, ktoré sú už na našom území rozšírené. Tieto povinnosti vychádzajú z nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ č. 1143/2014 o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov. Jednou z povinností vyplývajúcou z tohto nariadenia je aj vypracovanie akčného plánu zameraného na prienikové cesty inváznych druhov.
Akčný plán na riešenie problematiky prienikových ciest neúmyselnej introdukcie a neúmyselného šírenia inváznych nepôvodných druhov na územie Slovenskej republiky a na územie EÚ cez územie Slovenskej republiky bol schválený vládou Slovenskej republiky dňa 22. júna 2022 uznesením č. 414/2022.
Dokument na stiahnutie: Akčný plán na riešenie problematiky prienikových ciest neúmyselnej introdukcie a neúmyselného šírenia inváznych nepôvodných druhov na územie Slovenskej republiky a na územie EÚ cez územie Slovenskej republiky (PDF, 2MB)
Analýza prienikových ciest
Akčný plán na riešenie problematiky prienikových ciest inváznych nepôvodných druhov bol vypracovaný na základe vykonanej analýzy prienikových ciest neúmyselnej introdukcie a neúmyselného šírenia inváznych nepôvodných druhov.
Z celkového počtu 44 analyzovaných prienikových ciest bolo identifikovaných 36, ktorými sa invázne druhy môžu v najbližších rokoch dostávať na územie Slovenskej republiky. Z celkového počtu 83 analyzovaných inváznych druhov sa najviac z nich (66, t. j. 79,5 %) môže dostávať do Slovenskej republiky prostredníctvom prirodzeného cezhraničného rozširovania (t. j. vodou, vetrom, vlastným pohybom, resp. prenášaním na iných organizmoch). 45 druhov (54,2 %) sa k nám môže šíriť samovoľne, prostredníctvom umelo vytvorených vodných koridorov – kanálov. Porovnateľný počet druhov (41, t. j. 49,4 %) sa k nám môže dostať neúmyselným alebo zámerným vypustením z akvárií, terárií a iných domácich priestorov, kde boli držané ako domáce zvieratá, resp. akvaristické rastliny. Z pohľadu množstva introdukovaných druhov sú veľmi významné aj cesty – okrasné účely iné než záhradníctvo (rastliny, ktoré unikli zo súkromných záhrad, parkov, verejných priestranstiev a pod.), preprava materiálu (pôda, slama a podobné produkty) z voľnej prírody, botanické/zoologické záhrady, kontaminant (ukrytý najmä v pôde, napr. v koreňoch rastlín alebo v kvetináčoch) pri pestovanom alebo chovnom materiáli a dopravné prostriedky (autá, vlaky).
Mereďa P. jun., Čejka T., Čiampor F., Hrivnák R., Kalivodová M., Kanka R., Májeková J., Pekárik L., Skokanová K., Šingliarová B., Šibík J., Vlachovičová M. (2021): Identifikácia a podrobná analýza prienikových ciest introdukcie a neúmyselného šírenia inváznych nepôvodných druhov na územie Slovenskej republiky a na územie EÚ cez územie Slovenskej republiky. Vzniklo v spolupráci Ministerstva životného prostredia SR a Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV v roku 2021. Msc., záverečná správa, 335 pp. (PDF, 16,1 MB)
Zaujímavé linky
https://environment.ec.europa.eu/topics/nature-and-biodiversity/invasive-alien-species_en
https://easin.jrc.ec.europa.eu/easin
https://www.ipbes.net/ias