Možnosti kofinancovania projektov LIFE+ z iných zdrojov
Nemecká spolková nadácia pre životné prostredie v Osnabrücku
(Deutsche Bundesstiftung Umwelt - DBU)
Nemecká spolková nadácia pre životné prostredie bola založená z iniciatívy spolkového ministra financií Theo Waigla v roku 1990 s cieľom podporovať inovatívne projekty v ochrane životného prostredia so zvláštnym, ale nie výhradným zreteľom, na podporu malého a stredného podnikania.
Úroky zo základného imania nadácie, získané privatizáciou Salzgitter AG, sú investované do podpory ekologických projektov nielen v Spolkovej republike Nemecko, ale i v zahraničí.
Nadáciu vedie generálny sekretár Fritzem Brickwedde, správnou radou je tzv. kuratórium.
Struktúra nadácie
Generálny sekretár Fritz Brickwedde – schvaľuje „malé“ projekty do výšky podpory 125.000 Euro
Kuratórium – schvaľuje cca 4x ročne projekty nad vyššie uvedenú čiastku
Odborné oddelenia
Správa
Ekotechnológie - ekologicky šetrné/zdravotne priaznivé výrobky a technológie
- ochrana klímy a energie
- architektúra a stavebníctvo
Ekologický výskum a ochrana prírody
- aplikovaný ekologický výskum
- ekologicky šetrné využívanie pôdy/pozemkov
- ochrana prírody
- program podpory štipendií v ochrane životného prostredia
Komunikácia v oblasti životného prostredia
- sprostredkovanie ekoinformácií
- ekologická výchova/osveta
- životné prostredie a kultúrne pamiatky
Zo zdrojov DBU je možné podporiť široký okruh projektov počínajúc podporou nových inovatívnych ekotechnológií, cez aplikovaný vývoj, výmenu skúseností, transfer know-how, ekologickú výchovu a osvetu, ochranu životného prostredia v podnikové sfére až po záchranu architektonického dedičstva, ktoré bolo poškodené vplyvom životného prostredia. Všetky projekty musia byť inovatívneho a modelového charakteru.
Nadácia podporuje i projekty cezhraničného charakteru – v strednej a východnej Európe. Pre cezhraničné projekty platia rovnaké podmienky pre žiadosť o podporu ako pre nemecké projekty. Znamená to, že žiadosť sa predkladá prostredníctvom nemeckého partnera/predkladateľ žiadosti, v nemeckom jazyku, priamo do sídla nadácie v Osnabrücku. Predkladateľom i partnerom projektu môžu byť malé a stredné súkromné podniky (počet zamestnancov do 1000), mimovládne organizácie, poradenské inštitúcie, štátne úrady, vysokoškolské zariadenia, výskumné ústavy a iné.Každý predkladateľ s partnermi musí prispieť v rámci realizácie projektu vlastným podielom vo výške minimálne 50 % nákladov, vo výnimočných prípadoch (ochrana prírody) aj nižším. Vlastný podiel je možné vykázať nepeňažnou formou alebo kofinancovať z iných zdrojov – EÚ, samospráva, iné zdroje.
Pre prvé posúdenie možnosti podpory je vhodné predložiť nadácii vyčerpávajúci popis projektu s hlavným popisom zámeru, cieľmi a rozpočtom. V prípade, že bude projekt svojím obsahom zodpovedať cieľom nadácie, zodpovedný referent si od predkladateľa vyžiada ďalšie dopracovanie.
Minimálna štruktúra náčrtu a žiadosti:
- názov projektu
- nositeľ projektu – nemecký subjekt – kompletné údaje – adresa, kontaktná osoba, referencie
- spolupracujúci partneri – kompletné údaje – adresa, kontaktná osoba, referencie
- predmet a cieľ projektu, predchádzajúce aktivity (na čo zámer nadväzuje), efekty pre životné prostredie, modelový a inovatívny charakter, časový priebeh podľa plánovaných aktivít
- popis súčasného stavu, legislatíva
- spôsob a rozsah realizácie
- začiatok a doba trvania projektu
- predpokladané náklady projektu – celkové náklady, požadovaná dotácia, vlastný podiel
- spôsob financovania vlastného podielu + financovanie z ostatných zdrojov – EÚ, samospráva, štát
- finančný plán
- pokračovanie projektu po ukončení dotácie
Existujú dve formy schvaľovania projektov, v prvom prípade sa jedná o tzv. malé projekty, u ktorých výška žiadanej podpory nepresahuje 125 000 Eur, a ktoré schvaľuje generálny sekretár nadácie. V druhom prípade sa jedná o veľké projekty nad 125 000 Eur, ktoré schvaľuje 14-členné kuratórium. Žiadosti môžu byť predkladané po celý rok, nie sú termíny ukončenia príjmu žiadostí.
Napriek tomu, že činnosť nadácie orientuje predovšetkým na Spolkovú republiku Nemecko, podporuje aj projekty v zahraničí. V Poľsku podporila od roku 2005 zatiaľ cca 67 projektov, v ČR cca 40 projektov, v Slovenskej republike 11 projektov. S cieľom vyhľadávať a koordinovať inovatívne česko-nemecké, slovensko-nemecké a poľsko-nemecké projekty boli vytvorené poradenské miesta v Poľsku a v ČR, kde túto úlohu prevzala v roku 2006 Spoločnosť pre Lužické hory so sídlom v Jablonném v Podještědí. Tieto poradenské miesta zaisťujú poradenstvo pre žiadateľa, vrátane osobných konzultácií zámerov či projektov v mieste žiadateľa, pomáhajú s vyhľadávaním nemeckého partnera.
Obvyklý postup:
- identifikácia zámeru
- zostavenie popisu projektu v slovenčine (češtine), dodať Ing. Cermanovej, po kontrole dodať v nemčine
- prekonzultovanie zámeru v Nemeckej spolkovej nadácii pre životné prostredie v Osnabrücku – ing. Cermanová
- len v prípade pozitívneho ohlasu sa pracuje na detailnej žiadosti a hľadaní nemeckého partnera
- po schválení sa spracuje plán čerpania/Cash Flow a podľa neho je dotácia formou zálohových platieb prevedená na účet nositeľa, ktorý ju prevádza ďalej na zahraničných partnerov
Finančný plán
- personálne náklady – len zamestnanci
- personálne všeobecné náklady – odvody zamestnávateľa – paušál vo výške odvodov, ktorý sa preukazuje mzdovým listom a výpočtom z hrubej mzdy
- vecné náklady – PC, tlačiareň, dataprojektor, vybavenie, nábytok – to, čo nie je súčasťou chodu kancelárie, materiál
- vecné obecné náklady – do výšky cca 20 % hrubej mzdy – de facto režijné náklady na kanceláriu, paušál, ktorý sa preukazuje mzdovým listom a výpočtom z hrubej mzdy
- cestovné vrátane diét, ubytovanie – vykazuje sa cestovným príkazom a vyúčtovaním pracovnej cesty
- zákazky pre tretie osoby - subdodávky aj DVP, DPČ – služby, dokladované faktúrou – honoráre (prednášajúci, tlmočenie, preklady, odborné štúdie a pod.), prenájom priestorov, doprava, predtlačová príprava materiálov a tlač, prevádzka internetových stránok k projektu a pod.
Doba trvania projektu: max. 3 roky, väčšinou sa jedná o dvojročné projekty
Informácie o Nemeckej spolkovej nadácii pre životné prostredie nájdete tiež na www.dbu.de, čiastočne aj v češtine. Podporené projekty podľa jednotlivých oborov (ochrana kultúrnych pamiatok, ochrana prírody, výskum, komunikácia, ekotechnológie) a podľa jednotlivých spolkových zemí, možno nájsť v nemčine na www.dbu.de, odkaz Projekte/Datenbank.
Príklady česko-nemeckých, poprípade slovensko-nemeckých projektov je možné na vyžiadanie zaslať.
Kontaktné miesto pre ČR a Slovensko:
Romana Cermanová, Společnost pro Lužické hory, Zdislavy z Lemberka 335, 471 25 Jablonné v Podještědí, Tel.: +420 48.5108960, Mobil:+420 777.216852, E-mail: